Logo Media Nauka

Szewnica bzówka (Spilosoma lutea)
© Henrik Larsson - Fotolia.com

Szewnica bzówka

Szewnica bzówka (Spilosoma lutea) to gatunek motyla nocnego z rodziny niedźwiedziówkowatych. Ubarwienie żółto-białe z niewielkim rysunkiem na skrzydłach w postaci czarnych kropek. Rzadko pojawiają się kreski na przednich skrzydłach. Na drugiej parze skrzydeł kropki nieliczne, a same skrzydła są dużo jaśniejsze. Czułki ciemne. Samiec ma głowę i tułów żółte, samica jasnożółte. Odwłok jest ciemnożółty z rzędem czarnych kropek. Gąsienica jest ciemnobrunatna lub szarobrunatna, jaśniejsza po bokach. Wzdłuż grzbietu biegnie cienka, żółtawa linia. Ciemne i jasne obszary rozgranicza cienka ciemna linia, a poniżej jasna, przerywana kreska. Głowa jest jaśniejsza i błyszcząca. Z brodawek wyrastają kępki włosków.

Występowanie i środowisko PL

To motyl spotykany często na terenie całego naszego kraju. Zamieszkuje Europę i Azję. Preferuje lasy liściaste i mieszane. Spotyka się go także w parkach, zaroślach, a także na terenach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu postaci motyla trwa od maja do lipca. To motyl o nocnej aktywności. Także gąsienica żeruje tylko nocą. Gąsienica żyje w okresie od sierpnia do października. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary 34-40 mm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na pokrzywie zwyczajnej, ostrożniu warzywnym, szczawiu zwyczajnym, babce szerokolistnej, malinie właściwej, śnieguliczce białej, wiciokrzewu i dzikim czarnym bzie.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Po wylęgu z jaj gąsienice żerują gromadnie. Później żyją samotnie. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie w ściółce.

Ochrona i zagrożenia

To pospolita ćma, nie wymagająca ochrony.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-10-03, GAT-4266

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Szewnica bzówka
         

Okres lotu szewnicy bzówki.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki owadów

ikonaKrasopani hera
Euplagia quadripunctaria
ikonaKrasopani poziomówka
Callimorpha dominula
ikonaNiedźwiedziówka krasa
Pericallia matronula
ikonaOblaczek granatek
Amata phegea
ikonaPowrózka rudoszyjka
Atolmis rubricollis
ikonaSzewnica miętówka
Spilosoma lubricipeda
Niedźwiedziówkowate
Niedźwiedziówkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.