Szewnica bzówka

Szewnica bzówka (Spilosoma lutea) to gatunek motyla nocnego z rodziny niedźwiedziówkowatych. Ubarwienie żółto-białe z niewielkim rysunkiem na skrzydłach w postaci czarnych kropek. Rzadko pojawiają się kreski na przednich skrzydłach. Na drugiej parze skrzydeł kropki nieliczne, a same skrzydła są dużo jaśniejsze. Czułki ciemne. Samiec ma głowę i tułów żółte, samica jasnożółte. Odwłok jest ciemnożółty z rzędem czarnych kropek. Gąsienica jest ciemnobrunatna lub szarobrunatna, jaśniejsza po bokach. Wzdłuż grzbietu biegnie cienka, żółtawa linia. Ciemne i jasne obszary rozgranicza cienka ciemna linia, a poniżej jasna, przerywana kreska. Głowa jest jaśniejsza i błyszcząca. Z brodawek wyrastają kępki włosków.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To motyl spotykany często na terenie całego naszego kraju. Zamieszkuje Europę i Azję. Preferuje lasy liściaste i mieszane. Spotyka się go także w parkach, zaroślach, a także na terenach ruderalnych.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu postaci motyla trwa od maja do lipca. To motyl o nocnej aktywności. Także gąsienica żeruje tylko nocą. Gąsienica żyje w okresie od sierpnia do października. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiary 34-40 mm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na pokrzywie zwyczajnej, ostrożniu warzywnym, szczawiu zwyczajnym, babce szerokolistnej, malinie właściwej, śnieguliczce białej, wiciokrzewu i dzikim czarnym bzie.

Rozmnażanie

Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Po wylęgu z jaj gąsienice żerują gromadnie. Później żyją samotnie. Przepoczwarzenie odbywa się w kokonie w ściółce.

Ochrona i zagrożenia

To pospolita ćma, nie wymagająca ochrony.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu szewnicy bzówki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikonaSzewnica miętówka
Spilosoma lubricipeda
Niedźwiedziówkowate
Niedźwiedziówkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2016-10-03, GAT-4266
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.