Proporzyca marzymłódka

Proporzyca marzymłódka (Tyria jacobaeae) to gatunek motyla z rodziny niedźwiedziówkowatych. Samiec i samica wyglądają podobnie. Ubarwienie ciała czarne. Na grafitowych skrzydłach pierwszej pary widoczne czerwone plamy. Jedna podłużna wzdłuż brzegi skrzydła i dwie małe, okrągłe przez zewnętrznym brzegu. Skrzydła drugiej pary czerwone. Strzępina czarna.

Gąsienica ma ciemno żółte barwy ostrzegawcze z czarnymi pasami. Jest trująca dla ptaków i bezkręgowców.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Proporzyca marzymłódka (Tyria jacobaeae)

© Tim's insects – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek żyje w Europie i Azji. W Polsce występuje na terenach otwartych całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od maja do czerwca, czasem aż do początku sierpnia. Nocą przylatuje do źródła światła. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 3,3-4 cm.

Pożywienie

Roślinami żywicielskimi są gatunki z rodzaju starzec, głównie starzec jakubek, ale także lepiężnik biały, podbiał pospolity.

Rozmnażanie

Tylko jedno pokolenie w roku. Przepoczwarzenie odbywa się na ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu proporzycy marzymłódki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

© medianauka.pl, 2016-02-22, GAT-636064
©® Media Nauka 2008-2023 r.