Zadrzewkowate
Zadrzewkowate (Erotylidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zaliczamy w Polsce 14 gatunków.
Wygląd
Rodzime chrząszcze zadrzewkowate mają krępą budowę ciała, owalny kształt. Ubarwienie zwykle ciemne, z często brązowym lub pomarańczowym przedpleczem.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Tritoma bipustulata
Tritoma bipustulata to gatunek chrząszcza z rodziny zadrzewkowatych. Ciało owalne, wysklepione. Czułki zakończone buławkowato. Ubarwienie ciemne, z połyskiem z ciemnoceglastymi plamami
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Morfologia i anatomia
Gatunki rodzime mają niewielkie rozmiary. Na południu Ameryki Północnej (USA) gatunki z rodzaju Zopherus mają duże rozmiary.
Rozmnażanie
Larwy rozwijają się w drewnie.
Ciekawostki
W Meksyku istnieje tradycja robienia z żywych chrząszczy z tej rodziny biżuterii damskiej.
Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2019-02-09, RODZ-1420