Logo Media Nauka

FacebookOtrupkowate

Otrupkowate (Byrrhidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zaliczamy około 400 gatunków, z czego w Polsce 24 gatunki. To bardzo słabo poznana rodzina owadów.

Wygląd

To małe chrząszcze o zwartej budowie i owalnych kształtach i wysoko sklepione. Z wierzchu często występują włoski lub szczecinki. Czułki krótkie, zakończone buławką. Pokrywy (czasem zrośnięte) przykrywają odwłok. Część gatunków może chować odnóża w wyżłobienia ciała, podobnie jak ostrze w scyzorykach. Uda często płaskie.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Morychus aeneusMorychus aeneus PL

Morychus aeneus

Morychus aeneus to gatunek chrząszcza z rodziny otrupkowatych. Ma zwartą budowę ciała z ciemnym ubarwieniem i włoskami na wierzchu. U nasady skrzydeł jasna plamka.

Inne gatunki

  • Simplocaria metallica

Występowanie i środowisko

To owady lądowe.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 1-13 mm.

Pożywienie

Są roślinożerne.
© medianauka.pl, 2019-02-12, RODZ-1421Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.