Otrupkowate

Otrupkowate (Byrrhidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zaliczamy około 400 gatunków, z czego w Polsce 24 gatunki. To bardzo słabo poznana rodzina owadów.

Wygląd

To małe chrząszcze o zwartej budowie i owalnych kształtach i wysoko sklepione. Z wierzchu często występują włoski lub szczecinki. Czułki krótkie, zakończone buławką. Pokrywy (czasem zrośnięte) przykrywają odwłok. Część gatunków może chować odnóża w wyżłobienia ciała, podobnie jak ostrze w scyzorykach. Uda często płaskie.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Morychus aeneusMorychus aeneus PL

Morychus aeneus

Morychus aeneus to gatunek chrząszcza z rodziny otrupkowatych. Ma zwartą budowę ciała z ciemnym ubarwieniem i włoskami na wierzchu. U nasady skrzydeł jasna plamka.

Inne gatunki

  • Simplocaria metallica

Występowanie i środowisko

To owady lądowe.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 1-13 mm.

Pożywienie

Są roślinożerne.
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-02-12, RODZ-1421Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.