Molowate

Molowate (Tineidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 3000 gatunków. W Polsce żyje około 50 gatunków z tej rodziny owadów. Niektóre z krajowych gatunków są słabo poznane.

Wygląd

To jedne z mniejszych motyli, które żyją w naszym kraju. Zwykle rozpiętość ich skrzydeł zawiera się w przedziale 8-12 mm. Cechą charakterystyczną motyli z tej rodziny jest owłosiona głowa, wąskie, zaostrzone i wydłużone skrzydła ze strzępiną. Ubarwienie najczęściej brązowawe lub szare. Molowate mają zredukowaną ssawkę.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Mól borowiczakMól borowiczak PL

Scardia boletella

Mól borowiczak (Scardia boletella) to gatunek reliktowy motyla z rodziny molowatych. Okres lotu od czerwca do lipca. To motyl nocny i zmierzchowy.


Mól włosienniczek, mól odzieżowy, mól sukiennik Mól włosienniczek, mól odzieżowy, mól sukiennik PL

Tineola bisselliella

Mól odzieżowy (Tineola bisselliella) to znany szkodnik naszych ubrań, obecny na całym świecie tam, gdzie żyje człowiek. Skrzydła są zaostrzone, długie i wąskie. Głowa jest owłosiona. Czułki długie. Gąsienica jest biała z ciemną głową.

Inne gatunki

  • Myrmecozella ochraceella
  • mól kożusznik (Tinea pellionella)
  • Tinea semifulvella
  • mól ziarniak (Tineola granella)

Występowanie i środowisko

To motyle obecne w całej Polsce. Zajmują bardzo różnorodne środowiska - od lasów do szafy z ubraniami.

Tryb życia i zachowanie

Molowate słabo latają.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Pokarmem dla gąsienic jest martwa materia organiczna, próchniejące drewno, grzyby. Niektóre gatunki żywią się keratyną, zatem są to szkodniki ubrań, jeden z gatunków żywi się starymi pancerzami żółwi. Istnieją gatunki żerujące na odchodach nietoperzy, kotów, w mrowiskach.

Ochrona i zagrożenia

Mól borowiaczek jest zagrożonym gatunkiem w naszym kraju.

Ciekawostki

Jeden z gatunków molowatych żywi się wyłącznie starymi pancerzami żółwi.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Mól borowiczak: Okres lotu mola borowiczaka.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-10-10, RODZ-222Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.