Molowate

Molowate (Tineidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 3000 gatunków. W Polsce żyje około 50 gatunków z tej rodziny owadów. Niektóre z krajowych gatunków są słabo poznane.

Wygląd

To jedne z mniejszych motyli, które żyją w naszym kraju. Zwykle rozpiętość ich skrzydeł zawiera się w przedziale 8-12 mm. Cechą charakterystyczną motyli z tej rodziny jest owłosiona głowa, wąskie, zaostrzone i wydłużone skrzydła ze strzępiną. Ubarwienie najczęściej brązowawe lub szare. Molowate mają zredukowaną ssawkę.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • Myrmecozella ochraceella
  • mól kożusznik (Tinea pellionella)
  • Tinea semifulvella
  • mól ziarniak (Tineola granella)

Występowanie i środowisko

To motyle obecne w całej Polsce. Zajmują bardzo różnorodne środowiska - od lasów do szafy z ubraniami.

Tryb życia i zachowanie

Molowate słabo latają.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Pokarmem dla gąsienic jest martwa materia organiczna, próchniejące drewno, grzyby. Niektóre gatunki żywią się keratyną, zatem są to szkodniki ubrań, jeden z gatunków żywi się starymi pancerzami żółwi. Istnieją gatunki żerujące na odchodach nietoperzy, kotów, w mrowiskach.

Ochrona i zagrożenia

Mól borowiaczek jest zagrożonym gatunkiem w naszym kraju.

Ciekawostki

Jeden z gatunków molowatych żywi się wyłącznie starymi pancerzami żółwi.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Mól borowiczak: Okres lotu mola borowiczaka.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?


Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?


Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?


Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-10-10, RODZ-222©® Media Nauka 2008-2023 r.