Molowate

Molowate (Tineidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 3000 gatunków. W Polsce żyje około 50 gatunków z tej rodziny owadów. Niektóre z krajowych gatunków są słabo poznane.

To jedne z mniejszych motyli, które żyją w naszym kraju. Zwykle rozpiętość ich skrzydeł zawiera się w przedziale 8-12 mm. Cechą charakterystyczną motyli z tej rodziny jest owłosiona głowa, wąskie, zaostrzone i wydłużone skrzydła ze strzępiną. Ubarwienie najczęściej brązowawe lub szare. Molowate mają zredukowaną ssawkę.

Występowanie i środowisko

To motyle obecne w całej Polsce. Zajmują bardzo różnorodne środowiska - od lasów do szafy z ubraniami.

Tryb życia i zachowanie

Molowate słabo latają.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Pokarmem dla gąsienic jest martwa materia organiczna, próchniejące drewno, grzyby. Niektóre gatunki żywią się keratyną, zatem są to szkodniki ubrań, jeden z gatunków żywi się starymi pancerzami żółwi. Istnieją gatunki żerujące na odchodach nietoperzy, kotów, w mrowiskach.

Ochrona i zagrożenia

Mól borowiaczek jest zagrożonym gatunkiem w naszym kraju.

Ciekawostki

Jeden z gatunków molowatych żywi się wyłącznie starymi pancerzami żółwi.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Okres lotu mola borowiczaka.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.29 / 63.29%
2024-01-22
Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2014-10-10, RODZ-222©® Media Nauka 2008-2023 r.