Logo Media Nauka

FacebookPluskwowate

Pluskwowate (Cimicidae) to rodzina pasożytniczych owadów, która liczy dziś około 100 gatunków. W Polsce żyją 4 gatunki z tej rodziny owadów.

Wygląd

Ich ciało jest owalne, spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Mają duży odwłok, który może znacznie się powiększać, gdy owad pije krew. Głowa jest mała. Niewielkie są też oczy. Czułki są nitkowate. Odnóża mają kroczny charakter. Przednia para skrzydeł jest zredukowana do niewielkich tarczek. Druga para w ogóle nie występuje.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Pluskwa domowaPluskwa domowa PL

Cimex lectularius

Pluskwa domowa to najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel pluskwowatych, pasożyt zewnętrzny człowieka i ssaków domowych. Owad ten żywi się w nocy krwią człowieka. Pierwsza para skrzydeł jest zredukowana do tarczek, druga nie występuje.

Inne gatunki

  • Cimex columbarius
  • Oeciacus hirudinis

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w tropikach i na terenach subtropikalnych. Występują zwykle w pobliżu swoich żywicieli.

Tryb życia i zachowanie

To pasożyty krwiopijne zewnętrzne ssaków i ptaków, w tym człowieka. Na żer wychodzą zwykle w nocy, podczas snu żywiciela. W dzień pluskwy chowają się w różnych zakamarkach.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samce przekłuwają swoim aparatem rozrodczym odwłok samicy. Nasienie dociera do jajowodów samicy wraz z limfą. Tam następuje zapłodnienie. Samica składa jaja w pobliżu legowiska żywiciela. Larwy są miniaturką postaci dorosłych. Kilka miesięcy trwa rozwój do postaci dojrzałej pluskwy.

Pożywienie

Pluskwiaki te żywią się wyłącznie krwią ssaków i ptaków.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Owady te mogą przeżyć nawet pół roku bez pożywienia.
© medianauka.pl, 2015-06-27, RODZ-311Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.