logo

Pluskwa domowa

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to zewnętrzny pasożyt człowieka i ssaków domowych, żywiący się krwią. Ma szerokie ciało, mocno spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Kolor ciała jest brązowawy. Czułki są nitkowate, głowa mała, z malutkimi oczami złożonymi. Odwłok jest bardzo duży, mogący się znacznie powiększać podczas pobierania krwi. Pierwsza para skrzydeł jest zredukowana do tarczek, druga w ogóle nie występuje.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Pluskwa występuje w budynkach mieszkalnych. Niegdyś bardzo pospolita, czasem stanowiła plagę. Dziś występuje rzadko, głównie w budynkach drewnianych.

Tryb życia i zachowanie

Pluskwa domowa pasożytuje na ciele człowieka i domowych ssakach. Atakuje w nocy podczas snu żywiciela. Występuje wyłącznie w zabudowaniach. Ukąszenia są bolesne.

Pożywienie

Pluskwy domowe odżywiają się wyłącznie krwią człowieka i ssaków domowych. Mogą nie jeść przez okres nawet pół roku.

Rozmnażanie

Samce pluskwy domowej przekłuwają swoim aparatem rozrodczym odwłok samicy. Nasienie dociera do jajowodów samicy wraz z limfą. Tam następuje zapłodnienie. Samica składa jaja w pobliżu legowiska żywiciela. Larwy są miniaturką owadów dorosłych. Kilka miesięcy trwa rozwój do postaci dojrzałej pluskwy.

Ochrona i zagrożenia

To pasożyt zewnętrzny zwierząt stałocieplnych i człowieka. Nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Pluskwa domowa nie przenosi żadnych chorób, co jest wyjątkowe u krwiopijnych pasożytów zewnętrznych.© medianauka.pl, 2015-06-27, GAT-870
Pokrewne gatunki owadów

Pluskwowate
Pluskwowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Zoologia stawonogi
Mapa świata Puzzle
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.