Logo Media Nauka

FacebookZwińcowate

Zwińcowate (Lygaeidae) to rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych, która liczy dziś około 4000 gatunków. W Polsce żyje ponad 100 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

To owady o spłaszczonej grzbieto-brzusznie budowie ciała, dość smukłe, często ubarwione ostrzegawczo w czerwienie. Na pokrywach nierzadko ciekawe rysunki.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Rhyparochromus vulgarisRhyparochromus vulgaris PL

Rhyparochromus vulgaris

To dość pospolity w Polsce przedstawiciel zwińcowatych. Pluskwiak ten ma ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie, małą głowę z wyłupiastymi oczami po bokach. Czułki są dość długie. Pokrywy skrzydłowe brązowawe z czarno-żółtym rysunkiem.


Dimorphopterus spinolaeDimorphopterus spinolae

Dimorphopterus spinolae

Dimorphopterus spinolae to gatunek owada z rodziny zwińcowatych. Ubarwienie ciemne. Czułki i odnóża są brązowo-żółte. skrzydła u nasady żółtawe, krótkie, na końcach mlecznobiałe.


Oxycarenus pallensOxycarenus pallens PL

Oxycarenus pallens

Oxycarenus pallens to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny zwińcowatych. Ubarwienie głowy ciemne. Przedplecze jasne z ciemnym paskiem. Skrzydła przeźroczyste.


Zwiniec rycerzykZwiniec rycerzyk PL

Lygaeus equestris

Zwiniec rycerzyk to pluskwiak z rodziny zwińcowatych. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Wierzch pięknie ubarwiony. Wyraźnie widać na czerwonym tle czarny rysunek i białe plamy na zakrywce.

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w tropikach. W Polsce przedstawicieli tej rodziny owadów można spotkać na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Większość odżywia się nasionami i innymi częściami roślin. Są też gatunki drapieżne i odżywiające się grzybami. W tropikach można znaleźć gatunki krwiopijne.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.
© medianauka.pl, 2015-09-20, RODZ-350Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.