Zajadkowate

Zajadkowate (Reduviidae) to duża rodzina owadów z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, która liczy dziś około 7000 gatunków. W Polsce żyje tylko 9 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

Ubarwienie zwykle szare, czarne, czasem kontrastowe. Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Głowa jest niewielka w stosunku do reszty ciała. Oczy mają złożoną budowę. Czułki są nitkowate, długie. Charakterystyczna jest długa, trójczłonowa, zagięta pod spód kłujka. Owady te mają duże przedplecze. Odnóża są typu krocznego, czasem pierwsza para ma również charakter chwytny. Skrzydła są dobrze wykształcone.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Srogoń baldaszkowiecSrogoń baldaszkowiec PL

Rhinocoris iracundus

Srogoń baldaszkowiec (Rhinocoris iracundus) To pospolicie występujący w naszym kraju duży pluskwiak o czerwonym ubarwieniu z czarnymi elementami, polujący na inne owady.


Zajadek domowyZajadek domowy PL

Reduvius personatus

Zajadek domowy (Reduvius personatus) oo pluskwiak występujący w naszych zabudowaniach, skutecznie walczący z pluskwami, komarami i innymi owadami. Ciało ma wydłużone, spłaszczone grzbieto-brzusznie.

Inne gatunki

  • Komarek (Empicoris spp.)

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w rejonach tropikalnych. U nas można je spotkać na łąkach, nieużytkach, skrajach lasów, zwykle pośród roślinności.

Tryb życia i zachowanie

Zimują jaja. Kłujka może służyć do wydawania dźwięków poprzez pocieranie o fragment przedplecza.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Rozród odbywa się w drugiej połowie lata.

Pożywienie

Krajowe zajadkowate są drapieżnikami i polują głównie na inne owady, ale także na wije i pająki. Część gatunków tropikalnych żywi się krwią kręgowców, w tym człowieka.

Ochrona i zagrożenia

Gatunki tropikalne żywiące się krwią przenoszą groźną chorobę Chagasa.

Ciekawostki

Niektóre zajadkowate wydają dźwięki za pomocą kłujki.

Zdjęcia - galeriaKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Srogoń baldaszkowiec
         

Okres lotu srogonia baldaszkowca

ukryj/pokaż
Zajadek domowy
        

Okres lotu zajadka domowego.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2015-07-12, RODZ-322Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.