Rozstrzępiakowate
Rozstrzępiakowate (Alucitidae) to rodzina owadów z rzędu motyli, do których zaliczamy około 130 gatunków na świecie, z czego w Polsce można spotkać pięć.
Wygląd
Motyle te mają charakterystyczne skrzydła, które przypominają wachlarz. Pierwsza para skrzydeł jest podzielona na 6-7 odcinków. Ubarwienie szare lub brązowe.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Występowanie i środowisko
Motyle te można spotkać w lasach, na polach i łąkach. Osobniki dorosłe czasem wpadają do pomieszczeń.
Tryb życia i zachowanie
Są aktywne o zmierzchu i w nocy. Zimuje postać dorosła.
Morfologia i anatomia
Rozpiętość skrzydeł w naszych gatunków wynosi 11-16 mm.
Pożywienie
Gąsienice żerują na wiciokrzewie, driakwi i chabrach.
Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2019-03-20, RODZ-845