Podryjkowate

Podryjkowate (Attelabidae) to rodzina chrząszczy, do której zaliczamy w Polsce zaledwie 3 gatunki.

Wygląd

Głowa jest wydłużona, przypomina ryjek, a przedplecze ma dzwonkowaty kształt. Ciało jest czarne, przedplecze i pokrywy zwykle czerwone lub czerwone u samic niektórych gatunków.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Oszynda leszczynowiecOszynda leszczynowiec PL

Apoderus coryli

Oszynda leszczynowiec (Apoderus coryli) to gatunek chrząszcza z rodziny podryjkowcowatych. Ma czarne ciało z czerwonymi pokrywami skrzydłowymi i przedpleczem. Czułki paciorkowate.

Inne gatunki

  • Apoderus erythropterus
  • podryj dębowiec (Attelabus nitens)

Występowanie i środowisko

Owady te można spotkać prawie w całej Polsce, poza wyższymi partiami gór.

Morfologia i anatomia

Osiągają zaledwie kilka milimetrów długości ciała.

Rozmnażanie

Samice w okresie rozrodu budują z liści konstrukcje, przypominające cygaro. Do takiej tutki samica składa tylko jedno jajo. Przepoczwarzenie następuje zazwyczaj w tutce.

Pożywienie

Podryjkowate odżywiają się roślinami w zależności od gatunku (dąb, leszczyna, krwiściąg i inne byliny).
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-20, RODZ-553Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.