Skorki, cęgosze

Skorki, cęgosze (Dermaptera) to rząd owadów, który liczy dziś około 1800 gatunków. W Polsce stwierdzono 7 gatunków z tego rzędu owadów, w Europie - 80.
Cechy charakterystyczne to: wydłużone ciało, spłaszczone grzbietowo-brzusznie, gładkie, zwykle ubarwione jednolicie na żółto, brązowo lub czarno, zwykle dość duża głowa, ruchoma, długie czułki.

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny


Obcężnicowate

Labiduridae


Liczba gatunków: ?
Liczba gatunków w Polsce: 1

Skorkowate

Forficulidae


Liczba gatunków: 500
Liczba gatunków w Polsce: 4


Inne rodziny

Występowanie i środowisko

Skorki żyją w ciepłych i wilgotnych miejscach, na ogół w ukryciu. Najwięcej gatunków żyje w tropikach.

Tryb życia i zachowanie

Rzadko latają. Są zwinne, poruszają się szybko po ziemi. Są aktywne nocą.


Morfologia i anatomia

Narząd gębowy gryzący, skierowany do przodu. Pokrywy przednie krótkie, do latania służy tylna para skrzydeł, chowanych pod pokrywy potrójnie złożone; czasem tylna para skrzydeł nie występuje. Na końcu 10 segmentu znajdują się przydatki w kształcie cęgów, większe u samców. W okolicy 3-4 segmentu czasem występują gruczoły, które wytwarzają substancję o zapachu kwasu karbolowego. Wydzielina ta gromadzona jest w pęcherzyki i może być rozpryskiwana w chwili zagrożenia. W okolicy 9-10 segmentu u samców znajduje się narząd kopulacyjny, czasem parzysty.

Rozmnażanie

W cyklu życiowym występuje przeobrażenie niezupełne. Po kopulacji samice kopią norę, w której składają jajeczka. Samica przejmuje też opiekę nad gniazdem i larwami. Zdarza się, że młode osobniki pożerają matkę. Rozwój larwalny trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Pożywienie

Skorki żywią się tkankami roślinnymi żywymi lub martwymi. Czasem zjadają żywe drobne bezkręgowce lub odpadki zwierzęce.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Brak danych.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2014-01-05, RZAD-8
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.