Obcężnicowate

Obcężnicowate (Labiduridae) to rodzina owadów z rzędu skorków. W Polsce żyje tylko jeden gatunek z tej rodziny owadów.

Wygląd

Przedstawiciele tej rodziny mają wydłużone ciało, spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ciało gładkie, ubarwione na żółto, brązowo lub czarno. Głowa jest dość duża, ruchoma, z długimi czułkami. Z tyłu znajdują się charakterystyczne cęgi.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


ObcężnicaObcężnica PL

Labidura riparia

Obcężnica (Labidura riparia) to największy krajowy skorek. Ma żółtawe ubarwienie z ciemnym, zmiennym rysunkiem. Samiec i samica mają prawie proste cęgi. U samicy na wewnętrznej ich stronie znajdują się ząbki.

Występowanie i środowisko

Owady te żyją na wszystkich kontynentach świata poza Antarktydą.

Tryb życia i zachowanie

Są zwinne, poruszają się szybko po ziemi. Są aktywne nocą.

Rozmnażanie

W cyklu życiowym występuje przeobrażenie niezupełne. Po kopulacji samice kopią norę, w której składają jajeczka. Samica przejmuje też opiekę nad gniazdem i larwami.

Pożywienie

Żywią się tkankami roślinnymi, rzadziej zwierzęcymi, żywymi lub martwymi.

© medianauka.pl, 2017-03-08, RODZ-502Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.