Czarnuchowate

Czarnuchowate (Tenebrionidae) to rodzina chrząszczy, która liczy dziś około 20 000 gatunków. W Polsce żyje 86 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

Większość gatunków ma czarne ubarwienie ciała, skąd wywodzi się nazwa tej rodziny chrząszczy, ale są też gatunki ubarwione na kolor szary lub brunatny, rzadko są kolorowe. Kształt ciała zwykle owalny, wypukły lub spłaszczony grzbietowo-brzusznie. Odnóża są typu bieżnego. Czułki zwykle niezbyt długie, paciorkowate. Larwy są dość długie, o twardym ciele.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • pokątnik złowieszczek (Blaps mortisaga)
  • Isomira semiflava
  • Stenomax aeneus
  • Zophobas morio

Występowanie i środowisko

Owady te są obecne w całej Polsce. Najwięcej gatunków żyje w gorących rejonach świata, często na pustyniach. Gatunki żyjące w środowisku naturalnym występują na piaszczystych terenach, także na kwiatach, w butwiejących pniach drzew i grzybach. Część gatunków to chrząszcze synantropijne, żyjące w magazynach żywności lub nawet w naszych domach.

Tryb życia i zachowanie

Owady te prowadzą skryty tryb życia, nierzadko przejawiają aktywność tylko w nocy.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Cykl rozwojowy jest uzależniony od warunków środowiskowych i danego gatunku. Może trwać kilka tygodni lub nawet rok.

Pożywienie

Chrząszcze te zjadają pokarm pochodzenia roślinnego.

Ochrona i zagrożenia

Wiele gatunków z tej rodziny owadów to szkodniki żywności przechowywanej w różnego rodzaju magazynach. Larwy niektórych gatunków są sprzedawane w sklepach zoologicznych jako karma dla zwierząt owadożernych.

Pokątnik złowieszczek jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Niektóre gatunki tej rodziny potrafią przeżyć kilka tygodni bez jedzenia.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

Mącznik młynarek: Okres występowania postaci dorosłej mącznika młynarka.
        Omięk: Okres występowania imago omięka.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Skąd wziąć wodę na pustyni?
Nawet na pustyni Atakama ludzie radzili sobie z brakiem wody. Niektóre zwierzęta w podobny sposób radzą sobie w suchym środowisku pustyni z niedostatkiem wody.
Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-07-31, RODZ-331©® Media Nauka 2008-2023 r.