Skąd wziąć wodę na pustyni?

Nawet na pustyni Atakama całe ludzkie wioski radziły sobie z brakiem wody. Także niektóre zwierzęta w podobny sposób radzą sobie w trudnym, suchym środowisku pustyni z niedostatkiem wody.

Pewien chrząszcz o łacińskiej nazwie Stenocara gracilipes z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae) żyje w jednym z najbardziej suchych rejonów na świecie — na pustyni Namib. Owad ten wyspecjalizował się w pozyskiwaniu wody z porannej mgły.

Stenocara
Chrząszcz z rodzaju Stenocara © Manu Nair — stock.adobe.com

Wcześnie rano chrząszcz ten ustawia się na nawietrznej stronie wydmy, unosi tułów pod kątem 45° na wiatr, a głowę kieruje w dół. Na jego ciele znajdują się hydrofilne („lubiące wodę”) guzki. Cząsteczki wody, unoszące się w powietrzu, wiążą się z nimi, tworząc mikroskopijne krople. Te gromadzą się z czasem w coraz większe krople. Pozostała powierzchnia ciała chrząszcza jest hydrofobowa. Krople wody mogą po niej jedynie spływać w dół. Gdy tylko kropla staje się na tyle duża, by siła grawitacji pokonała siły elektrostatyczne, ta spływa w dół prosto do otworu gębowego chrząszcza.

Ludzie z okolic Atakamy również w podobny zbierali wodę, która w postaci mgły napływała od oceanu nad pustynię. Rozwieszano sieć płacht, na których mgła się skraplała i spływała do zbiorników.

Trwają prace nad zastosowaniem w technologii powierzchni naprzemiennie hydrofilnych i hydrofobowych w usuwaniu nadmiaru wilgoci z powietrza, budowy specjalnych szyb, które nie parują. To kolejny przykład podglądania gotowych i naturalnych rozwiązań w naszym życiu.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Czarnuchowate


Rodzina
Czarnuchowate (Tenebrionidae)

Owady


Znamy 32 współcześnie żyjących rzędów owadów, 25 występuje w Polsce. Liczba gatunków na świecie jest szacowana na 1 000 000. W Polsce - około 30 000 gatunków. Znajdziesz tutaj wiele informacji o owadach, ich systematyce, cechach charakterystycznych, sposobach zachowań, anatomii oraz biologii życia.

Skraplanie


Skraplanie jest termodynamicznym procesem przechodzenia materii ze stanu gazowego w stan ciekły. Inna nazwa dla tego procesu to kondensacja.


© medianauka.pl, 2023-05-03, A-4896Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.