Skąd wziąć wodę na pustyni?

Nawet na pustyni Atakama całe ludzkie wioski radziły sobie z brakiem wody. Także niektóre zwierzęta w podobny sposób radzą sobie w trudnym, suchym środowisku pustyni z niedostatkiem wody.

Pewien chrząszcz o łacińskiej nazwie Stenocara gracilipes z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae) żyje w jednym z najbardziej suchych rejonów na świecie — na pustyni Namib. Owad ten wyspecjalizował się w pozyskiwaniu wody z porannej mgły.

Stenocara
Chrząszcz z rodzaju Stenocara © Manu Nair — stock.adobe.com

Wcześnie rano chrząszcz ten ustawia się na nawietrznej stronie wydmy, unosi tułów pod kątem 45° na wiatr, a głowę kieruje w dół. Na jego ciele znajdują się hydrofilne („lubiące wodę”) guzki. Cząsteczki wody, unoszące się w powietrzu, wiążą się z nimi, tworząc mikroskopijne krople. Te gromadzą się z czasem w coraz większe krople. Pozostała powierzchnia ciała chrząszcza jest hydrofobowa. Krople wody mogą po niej jedynie spływać w dół. Gdy tylko kropla staje się na tyle duża, by siła grawitacji pokonała siły elektrostatyczne, ta spływa w dół prosto do otworu gębowego chrząszcza.

Ludzie z okolic Atakamy również w podobny zbierali wodę, która w postaci mgły napływała od oceanu nad pustynię. Rozwieszano sieć płacht, na których mgła się skraplała i spływała do zbiorników.

Trwają prace nad zastosowaniem w technologii powierzchni naprzemiennie hydrofilnych i hydrofobowych w usuwaniu nadmiaru wilgoci z powietrza, budowy specjalnych szyb, które nie parują. To kolejny przykład podglądania gotowych i naturalnych rozwiązań w naszym życiu.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Po otwarciu szampana, piwa lub innego napoju gazowanego pojawiają się bąbelki. Skąd się biorą te pęcherzyki?

Czy żyrafy mdleją?

Czy żyrafy mdleją?

Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria (Seymouria) to rodzaj płazów uważany za przodka współcześnie żyjących gadów. Sejmuria w swojej budowie ma cechy płazów i gadów.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Czarnuchowate

Czarnuchowate

Rodzina
Czarnuchowate (Tenebrionidae)

Owady

Owady

Znamy 32 współcześnie żyjących rzędów owadów, 25 występuje w Polsce. Liczba gatunków na świecie jest szacowana na 1 000 000. W Polsce - około 30 000 gatunków. Znajdziesz tutaj wiele informacji o owadach, ich systematyce, cechach charakterystycznych, sposobach zachowań, anatomii oraz biologii życia.

Skraplanie

Skraplanie

Skraplanie jest termodynamicznym procesem przechodzenia materii ze stanu gazowego w stan ciekły. Inna nazwa dla tego procesu to kondensacja.


© medianauka.pl, 2023-05-03, A-4896



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.