Mącznik młynarek

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) to pospolity szkodnik żywności. Ma czarne lub brązowe ciało. Odnóża i czułki są brązowawe i mają jaśniejszy odcień niż reszta ciała. Pokrywy zawierają podłużne bruzdy. Na przedpleczu o szerokości całego ciała widać dwa niewielkie dołki. Głowa niewielka, czułki paciorkowate. Po bokach głowy występuje listwa, która przykrywa nieco nasadę czułków. Przednie i środkowe stopy składają się z pięciu, a tylne z czterech członów.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor)

© Eric Isselée - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To pospolicie występujący chrząszcz w naszym kraju, zarówno w magazynach żywności jak i w środowisku naturalnym, najczęściej w spróchniałych pniach lub w ptasich gniazdach. Mącznika młynarka można spotkać także w niejednym domu na produktach zbożowych.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała osobników dorosłych wynosi od 12 mm do 18 mm.

Pożywienie

Odżywia się pokarmem pochodzenia roślinnego, preferuje produkty zbożowe, czyli ziarna zbóż, mąkę, pieczywo.

Rozmnażanie

Cykl życiowy trwa kilka tygodni.

Ochrona i zagrożenia

Jest to szkodnik żywności magazynowanej przez człowieka.

Ciekawostki

Larwę tego owada hoduje się jako pokarm dla ptaków, gadów. Sprzedawana jest powszechnie w sklepach zoologicznych. Larwy tego chrząszcza można hodować samodzielnie na otrębach lub na samej mące. Potoczna nazwa larw tego owada to mączne robaki.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania postaci dorosłej mącznika młynarka.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Skąd wziąć wodę na pustyni?


Nawet na pustyni Atakama ludzie radzili sobie z brakiem wody. Niektóre zwierzęta w podobny sposób radzą sobie w suchym środowisku pustyni z niedostatkiem wody.

Największy chrząszcz na świecie


Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?


Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-31, GAT-895
©® Media Nauka 2008-2023 r.