Zgarbkowate

Zgarbkowate (Membracidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 3200 gatunków. W Polsce żyją 2 gatunki z tej rodziny owadów. Pięć gatunków występuje w Europie.

Wygląd

Cechą charakterystyczną tych owadów jest silnie wysklepiona tarczka grzbietowa z długim wyrostkiem, który jest skierowany w stronę odwłoka. Na przedpleczu znajdują się różnorakie wyrostki, czasem znacznych długości. Spełniają one funkcję między innymi maskującą. Ubarwienie również pełni taką rolę, choć część gatunków tropikalnych ma jaskrawe kolory.

Obie pary skrzydeł są dobrze wykształcone. Tylna para odnóży ma charakter skoczny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Zgarb rogatyZgarb rogaty PL

Centrotus cornutus

Zgarb rogaty (Centrotus cornutus) to dość pospolity w Polsce owad z charakterystycznym wysklepionym przedpleczem, z długim wyrostkiem aż do końca odwłoka i krótszymi bocznymi. Skrzysła są błoniaste, przeźroczyste z ciemniejszym użyłkowaniem.

Inne gatunki

  • ostrożyca (Gargara genistae)

Występowanie i środowisko

Większość gatunków owadów tej rodziny zamieszkuje Amerykę Południową. Dorosłe osobniki żerują na drzewach, larwy także na roślinach zielnych.

Tryb życia i zachowanie

Istnieją gatunki, które porozumiewają się za pomocą uderzeń odnóży o powierzchnię liścia.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa zapłodnione jaja w tkankach roślinnych lub na powierzchni liści i łodyg. W ciągu roku mogą występować 1-2 pokolenia. Niektóre gatunki opiekują się potomstwem.

Pożywienie

Wszystkie zgarbkowate żywią sie sokami roślinnymi.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce są to owady dość pospolicie występujące.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Zgarb rogaty: Okres lotu zgarba rogatego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-02-02, RODZ-239Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.