Zgarbkowate

Zgarbkowate (Membracidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 3200 gatunków. W Polsce żyją 2 gatunki z tej rodziny owadów. Pięć gatunków występuje w Europie.

Cechą charakterystyczną tych owadów jest silnie wysklepiona tarczka grzbietowa z długim wyrostkiem, który jest skierowany w stronę odwłoka. Na przedpleczu znajdują się różnorakie wyrostki, czasem znacznych długości. Spełniają one funkcję między innymi maskującą. Ubarwienie również pełni taką rolę, choć część gatunków tropikalnych ma jaskrawe kolory.

Obie pary skrzydeł są dobrze wykształcone. Tylna para odnóży ma charakter skoczny.

Występowanie i środowisko

Większość gatunków owadów tej rodziny zamieszkuje Amerykę Południową. Dorosłe osobniki żerują na drzewach, larwy także na roślinach zielnych.

Tryb życia i zachowanie

Istnieją gatunki, które porozumiewają się za pomocą uderzeń odnóży o powierzchnię liścia.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa zapłodnione jaja w tkankach roślinnych lub na powierzchni liści i łodyg. W ciągu roku mogą występować 1-2 pokolenia. Niektóre gatunki opiekują się potomstwem.

Pożywienie

Wszystkie zgarbkowate żywią sie sokami roślinnymi.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce są to owady dość pospolicie występujące.

Ciekawostki

Brak danych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres lotu zgarba rogatego.
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-02-02, RODZ-239Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.