Zgarb rogaty

Zgarb rogaty (Centrotus cornutus) to dość pospolity w naszym kraju owad z rodziny zgarbkowatych. Cechą charakterystyczną jest wysokie przedplecze, z którego wyrastają trzy wyrostki, jeden ku tyłowi długi aż do końca odwłoka i dwa pozostałe są skierowane na boki. Skrzysła są błoniaste, przeźroczyste z ciemniejszym użyłkowaniem. Całe ciało ma brązowy kolor. Larwy są zielone.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje Europę i Azję. Jest obecny w całym kraju. Spotkać go można na polanach i łąkach, zwykle blisko lasu. Najczęściej przesiaduje na ostrożniach, szczawiu, ciemiężyku białokwiatowym, topoli.

Tryb życia i zachowanie

Doskonale się maskuje, dzięki swojemu kształtowi. Larwy wydzielają substancję bogatą w węglowodany. Mrówki korzystają z tej substancji i chętnie pobudzają larwy do jej wydzielania.

Pożywienie

Odżywia się sokami roślinnymi.

Rozmnażanie

Samica składa jaja latem wewnątrz łodyg rośliny żywicielki. Przeobrażenie następuje w maju.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Mimo, że jest to gatunek pospolity, to bardzo trudno go zaobserwować. Trzeba w tym celu bardzo dokładnie oglądać łodygi roślin żywicielek.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu zgarba rogatego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

Zgarbkowate
Zgarbkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-02-02, GAT-686




Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.