Trociniarkowate

Trociniarkowate (Cossidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 700 gatunków. W Polsce żyją zaledwie 4 gatunki z tej rodziny owadów. Motyle te zaliczamy do ciem.

Wygląd

To zwykle dość duże motyle o szarym, brązowym, białym lub kremowym ubarwieniu z marmurkowym lub prążkowanym rysunkiem. Tułów jest mocno zbudowany, owłosiony, odwłok duży. Skrzydła są wydłużone, w spoczynku układane wzdłuż odwłoka. Ssawki u owadów dorosłych nie występują lub są mocno zredukowane. Larwy są zwykle brązowe, z dobrze wyodrębnioną głową, z dużymi żuwaczkami i szczecinkami. Oczy zwykle duże, czułki dość krótkie. Australijskie gatunki mają bardzo długie czułki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Torzyśniad kasztanówkaTorzyśniad kasztanówka PL

Zeuzera pyrina

To jedna z najpiękniejszych naszych ciem, o białym ubarwieniu z ciemnymi plamkami, pospolita w całym kraju. Jest dość dużym motylem o białym ubarwieniu z ciemnymi plamkami. Pierwsza para skrzydeł jest dość wąska.


Trociniarka czerwicaTrociniarka czerwica PL

Cossus cossus

o największa i najbardziej pospolita ćma z rodziny trociniarkowatych w Polsce. Gąsienica to gigant. Dorasta do 10 cm długości. Ciało i skrzydła są szare. Na skrzydłach wystepują ciemne prążki, które wyglądają jak drobne pęknięcia.

Inne gatunki

  • Prionoxystus robiniae
  • Zeuzera coffeae

Występowanie i środowisko

Owady te są obecne na terenie całego kraju. Za dnia można je obserwować na pniach lub liściach drzew i krzewów. Występują w lasach, parkach, sadach, ogrodach.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności. Larwy trociniarkowatych drążą głębokie tunele w drewnie. Zazwyczaj żyją w pniach, gałęziach, a nawet w korzeniach drzew i krzewów. Zimują gąsienice w drewnie. Motyle te przylatują nocą do światła.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na ziemi lub na korze drzew. Gąsienica przed przepoczwarzeniem wygryza w drewnie specjalną komorę. Rozwój może trwać nawet 4 lata.

Pożywienie

Larwy odżywiają się zazwyczaj drewnem. Część żeruje na trzcinie pospolitej.

Ochrona i zagrożenia

Niektóre motyle z tej rodziny są szkodnikami drzew w lasach, także na plantacjach kawy, herbaty i kakao.

Ciekawostki

Larwy niektórych gatunków australijskich to przysmak tubylców.
Zaledwie kilka gąsienic żerujących w jednym drzewie może doprowadzić do jego śmierci.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Torzyśniad kasztanówka: Okres lotu torzyśniada kasztanówki.
         Trociniarka czerwica: Okres lotu trociniarki czerwicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-02-19, RODZ-250Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.