Logo Media Nauka

FacebookTrociniarkowate

Trociniarkowate (Cossidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 700 gatunków. W Polsce żyją zaledwie 4 gatunki z tej rodziny owadów. Motyle te zaliczamy do ciem.

Wygląd

To zwykle dość duże motyle o szarym, brązowym, białym lub kremowym ubarwieniu z marmurkowym lub prążkowanym rysunkiem. Tułów jest mocno zbudowany, owłosiony, odwłok duży. Skrzydła są wydłużone, w spoczynku układane wzdłuż odwłoka. Ssawki u owadów dorosłych nie występują lub są mocno zredukowane. Larwy są zwykle brązowe, z dobrze wyodrębnioną głową, z dużymi żuwaczkami i szczecinkami. Oczy zwykle duże, czułki dość krótkie. Australijskie gatunki mają bardzo długie czułki.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Torzyśniad kasztanówkaTorzyśniad kasztanówka PL

Zeuzera pyrina

To jedna z najpiękniejszych naszych ciem, o białym ubarwieniu z ciemnymi plamkami, pospolita w całym kraju. Jest dość dużym motylem o białym ubarwieniu z ciemnymi plamkami. Pierwsza para skrzydeł jest dość wąska.


Trociniarka czerwicaTrociniarka czerwica PL

Cossus cossus

o największa i najbardziej pospolita ćma z rodziny trociniarkowatych w Polsce. Gąsienica to gigant. Dorasta do 10 cm długości. Ciało i skrzydła są szare. Na skrzydłach wystepują ciemne prążki, które wyglądają jak drobne pęknięcia.

Inne gatunki

  • Prionoxystus robiniae
  • Zeuzera coffeae

Występowanie i środowisko

Owady te są obecne na terenie całego kraju. Za dnia można je obserwować na pniach lub liściach drzew i krzewów. Występują w lasach, parkach, sadach, ogrodach.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności. Larwy trociniarkowatych drążą głębokie tunele w drewnie. Zazwyczaj żyją w pniach, gałęziach, a nawet w korzeniach drzew i krzewów. Zimują gąsienice w drewnie. Motyle te przylatują nocą do światła.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na ziemi lub na korze drzew. Gąsienica przed przepoczwarzeniem wygryza w drewnie specjalną komorę. Rozwój może trwać nawet 4 lata.

Pożywienie

Larwy odżywiają się zazwyczaj drewnem. Część żeruje na trzcinie pospolitej.

Ochrona i zagrożenia

Niektóre motyle z tej rodziny są szkodnikami drzew w lasach, także na plantacjach kawy, herbaty i kakao.

Ciekawostki

Larwy niektórych gatunków australijskich to przysmak tubylców.
Zaledwie kilka gąsienic żerujących w jednym drzewie może doprowadzić do jego śmierci.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Torzyśniad kasztanówka: Okres lotu torzyśniada kasztanówki.
         Trociniarka czerwica: Okres lotu trociniarki czerwicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2015-02-19, RODZ-250Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.