Logo Media Nauka

Facebook

Trociniarka czerwica (Cossus cossus)
© Henrik Larsson - Fotolia.com

Trociniarka czerwica

Trociniarka czerwica (Cossus cossus) to największy i najbardziej pospolity motyl z rodziny trociniarkowatych w Polsce. Ciało i skrzydła są szare. Na skrzydłach wystepują ciemne prążki, które wyglądają jak drobne pęknięcia. Tułów jest nieco ciemniejszy i ma ciemną przepaskę. Samice są większe od samców. Ćma ta jest dużo większa od podobnej trociniarki południcy. Gąsienica to prawdziwy gigant, może dorastać nawet do 10 cm długości! Jest czerwonobrązowa i ma czarną głowę.

Występowanie i środowisko PL

Ćma ta występuje na terenie całej Polski i Europy, nawet w dużych aglomeracjach. Preferuje lasy liściaste, parki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

To nocny motyl. Chętnie przylatuje do światła. Zimuje w stadium gąsienicy. Gąsienice pachną octem drzewnym.

Pożywienie

Gąsienica żeruje w drewnie drzew liściastych takich jak na przykład brzoza, wierzba, topola, dąb. Można ją też znaleźć na drzewach owocowych. Z otworów w korze drzew, w którym żerują gąsienice, wypadają trociny. Gąsienica nie gardzi też innymi gąsienicami i poczwarkami. Dorosłe owady mają zredukowaną ssawkę i nie są w stanie pobierać pokarmu.

Rozmnażanie

Olbrzymia gąsienica tworzy oprzęd, zwykle na pniu, i w nim się przepoczwarza. Rozwój trwa do 3 lat.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

To największa krajowa trociniarka. Wrażenie robi gąsienica, która może mieć nawet 10 cm długości!

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-09-26, GAT-967


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu trociniarki czerwicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

Trociniarkowate
Trociniarkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.