Logo Media Nauka

Facebook


Wielbłądki

Wielbłądki (Raphidioptera) to rząd prymitywnych owadów o ciekawej biologii z nadrzędu siatkoskrzydłych (Neuropterida). Rząd ten skupia ponad 100 gatunków, z czego kilkanaście żyje w rejonie Europy Środkowej. W Polsce żyje 10 trudnych do odróżnienia gatunków.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Wielbłądka pospolitaWielbłądka pospolita PL

Phoeostigma notata

Wielbłądka pospolita (Phoeostigma notata) to typowy przedstawiciel rzędu wielbłądek, prymitywnego owada o charakterystycznym wyglądzie. Przedplecze jest silnie wydłużone i zagięte.Występowanie i środowisko

Wielbłądki są obecne w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej.

Tryb życia i zachowanie

Wielbłądki słabo latają i to na krótkie odległości. Zaatakowane po prostu uciekają.

Morfologia i anatomia

To owady o długości ciała od 10 do 40 mm. Odwłok zbudowany jest z 10 segmentów. Samice mają pokładełka. Bardzo charakterystyczne dla tych owadów jest wydłużone i odchylone ku górze przedplecze. Ciało jest zwykle czarne, połyskujące. Oczy są duże, czułki długie, wieloczłonowe. Odnóża są długie i umożliwiają szybkie bieganie. Obie pary skrzydeł są podobnie zbudowane, błoniaste, dachówkowato ułożone wzdłuż ciała w spoczynku.

Rozmnażanie

Owady te odbywają długie zaloty. Gonią się, dotykają czułkami. Trwają nawet kilka dni. Po kopulacji samica składa 200-300 jaj w korze drzew iglastych. Rozwój odbywa się z przeobrażeniem zupełnym.

Pożywienie

Wielbłądki polują na inne owady i bezkręgowce, głównie mszyce.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2018-07-09, ART-RZAD100
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.