Logo Media Nauka

FacebookPluskolcowate

Pluskolcowate, grzbietopławki, pszczoły wodne, pluskolce (Notonectidae) to rodzina wodnych pluskwiaków różnoskrzydłych, do której zaliczamy ponad 250 gatunków, z czego w Polsce występuje sześć z rodzaju pluskolec (Notonecta). Gatunki są trudne do odróżnienia. Są podobne do wioślaków.

Wygląd

Ciało ma łódkowaty kształt. Ubarwienie z wierzchu zwykle jasne, żółte lub różowe z czarnymi elementami. Spód jest ciemniejszy. Głowa jest szeroka i stosunkowo duża. Czułki złożone z czterech członów. Oczy mają nerkowaty kształt. Za pomocą odnóży pierwszej i drugiej pary pluskolce przytrzymują się podłoża lub chwytają zdobycz. Trzecia para odnóży jest inaczej zbudowana. Odnóża te są spłaszczone, długie i pokryte włoskami. Dzięki nim owad pływa. Pierwsza para skrzydeł to półpokrywy, druga jest błoniasta. Odwłok od strony brzusznej ma charakterystyczne rowki utworzonych ze szczecinek, w których przechowywane jest powietrze podczas nurkowania.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Notonecta glaucaNotonecta glauca PL

Notonecta glauca

Pluskolec pospolity (Notonecta glauca) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny pluskolcowatych. Ma jasną, grzbietową część ciała, wysklepioną. Strona brzuszna jest płaska i ciemniejsza.

Występowanie i środowisko

Owady te występują zwykle w wodach stojących, obficie porośniętych roślinnością wodną. Można je spotkać na terenie całej Polski.

Tryb życia i zachowanie

Pluskolcowate pływają brzuchem do góry i latają po osuszeniu skrzydeł. Schwytany w rękę pluskolec potrafi boleśnie ukłuć.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi do 1,5 cm. Od wioślaków (Corixidae) odróżnia je między innymi wysklepiona strona grzbietowa. Brak przyoczek.

Rozmnażanie

Samice składają jaja w tkankach wodnych roślin. w Polsce występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Pożywienie

To drapieżniki, które polują na owady, narybek, kijanki.
© medianauka.pl, 2019-03-29, RODZ-522Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.