Pluskolcowate
Pluskolcowate, grzbietopławki, pszczoły wodne, pluskolce (Notonectidae) to rodzina wodnych pluskwiaków różnoskrzydłych, do której zaliczamy ponad 250 gatunków, z czego w Polsce występuje sześć z rodzaju pluskolec (Notonecta). Gatunki są trudne do odróżnienia. Są podobne do wioślaków.
Wygląd
Ciało ma łódkowaty kształt. Ubarwienie z wierzchu zwykle jasne, żółte lub różowe z czarnymi elementami. Spód jest ciemniejszy. Głowa jest szeroka i stosunkowo duża. Czułki złożone z czterech członów. Oczy mają nerkowaty kształt. Za pomocą odnóży pierwszej i drugiej pary pluskolce przytrzymują się podłoża lub chwytają zdobycz. Trzecia para odnóży jest inaczej zbudowana. Odnóża te są spłaszczone, długie i pokryte włoskami. Dzięki nim owad pływa. Pierwsza para skrzydeł to półpokrywy, druga jest błoniasta. Odwłok od strony brzusznej ma charakterystyczne rowki utworzonych ze szczecinek, w których przechowywane jest powietrze podczas nurkowania.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Notonecta glauca
Pluskolec pospolity (Notonecta glauca) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny pluskolcowatych. Ma jasną, grzbietową część ciała, wysklepioną. Strona brzuszna jest płaska i ciemniejsza.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Występowanie i środowisko
Owady te występują zwykle w wodach stojących, obficie porośniętych roślinnością wodną. Można je spotkać na terenie całej Polski.
Tryb życia i zachowanie
Pluskolcowate pływają brzuchem do góry i latają po osuszeniu skrzydeł. Schwytany w rękę pluskolec potrafi boleśnie ukłuć.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi do 1,5 cm. Od wioślaków (Corixidae) odróżnia je między innymi wysklepiona strona grzbietowa. Brak przyoczek.
Rozmnażanie
Samice składają jaja w tkankach wodnych roślin. w Polsce występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku.
Pożywienie
To drapieżniki, które polują na owady, narybek, kijanki.
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2019-03-29, RODZ-522