Notonecta glauca

Pluskolec pospolity (Notonecta glauca) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny pluskolcowatych. Ma jasną, grzbietową część ciała, wysklepioną. Strona brzuszna jest płaska i ciemniejsza. Ostatnia para odnóży jest mocno wydłużona i pokryta delikatnym włoskami, służy do pływania (przypomina wiosła). Larwy są podobne do osobników dorosłych.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Występuje w całej Europie i w Polsce. Jest pospolity. Preferuje zbiorniki wody stojącej z roślinnością wodną.

Tryb życia i zachowanie

Pływa brzuchem do góry. Pluskolec złapany w rękę potrafi dotkliwie ukłuć. Zimuje imago na przybrzeżnych roślinach. Po osuszeniu się owad potrafi wznieść się do lotu. Najczęściej przebywa pod wodą, co jakiś podpływa do powierzchni i wynurza swój odwłok, na spodzie którego w specjalnych tunelach utworzonych ze szczecinek gromadzi powietrze.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 16 mm.

Pożywienie

To drapieżnik, polujący na wszelkie wodne zwierzęta, w tym kijanki i małe rybki, a także opadłe na wodę owady i pajęczaki.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na roślinach wodnych. Larwy pojawiają się w maju.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów

Pluskolcowate
Pluskolcowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-29, GAT-611050
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.