Notonecta glauca

Pluskolec pospolity (Notonecta glauca) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny pluskolcowatych. Ma jasną, grzbietową część ciała, wysklepioną. Strona brzuszna jest płaska i ciemniejsza. Ostatnia para odnóży jest mocno wydłużona i pokryta delikatnym włoskami, służy do pływania (przypomina wiosła). Larwy są podobne do osobników dorosłych.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

 (Notonecta glauca)

© lehic - stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w całej Europie i w Polsce. Jest pospolity. Preferuje zbiorniki wody stojącej z roślinnością wodną.

Tryb życia i zachowanie

Pływa brzuchem do góry. Pluskolec złapany w rękę potrafi dotkliwie ukłuć. Zimuje imago na przybrzeżnych roślinach. Po osuszeniu się owad potrafi wznieść się do lotu. Najczęściej przebywa pod wodą, co jakiś podpływa do powierzchni i wynurza swój odwłok, na spodzie którego w specjalnych tunelach utworzonych ze szczecinek gromadzi powietrze.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 16 mm.

Pożywienie

To drapieżnik, polujący na wszelkie wodne zwierzęta, w tym kijanki i małe rybki, a także opadłe na wodę owady i pajęczaki.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na roślinach wodnych. Larwy pojawiają się w maju.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki owadów

    Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


    Jak szybko latają owady?


    Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


    © medianauka.pl, 2019-03-29, GAT-611050
    ©® Media Nauka 2008-2023 r.