Kusakowate

Kusakowate (Staphylinidae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy, do której zaliczamy ponad 30 000 gatunków, z czego w Polsce występuje około 1400 gatunków.

Wygląd

To małe chrząszcze. Ubarwienie ciała brązowe, żółte, rzadziej jaskrawe. Ciało jest zwykle silnie wydłużone, odwłok jest prawie cały odsłonięty dzięki silnie skróconym pokrywom skrzydłowym.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Tachyporus nitidulusTachyporus nitidulus PL

Tachyporus nitidulus

Tachyporus nitidulus to gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych. Ubarwienie ciała brązowożółtawe. Odwłok odsłonięty dzięki skróconym pokrywom skrzydłowym.


Próchniaczek czarniawyPróchniaczek czarniawy PL

Ocypus olens

Próchniaczek czarniawy (Ocypus olens) to chrząszcz z rodziny kusakowatych, największy przedstawiciel tej rodziny w Polsce. Ma dość dużą głowę z potężnymi żuwaczkami i dużymi oczami.

Występowanie i środowisko

Chrząszcze te żyją w ściółce, w ziemi, na ziemi, w odchodach, pod korą drzew, na grzybach.

Tryb życia i zachowanie

To dobrze latające owady. W razie zagrożenia owady te unoszą odwłok do góry zadzierając go jak skorpion.

Morfologia i anatomia

Największe okazy z Europy mają zaledwie 3 cm długości. Zwykle jednak osiągają zaledwie kilka milimetrów długości ciała.

Pożywienie

To zwykle drapieżniki, atakujące inne owady.

Ciekawostki

To nasza najliczniejsza rodzina chrząszczy.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

Próchniaczek czarniawy: Okres występowania próchniaczka czarniawego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-12-28, RODZ-538Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.