Logo Media Nauka

FacebookWachlarzykowate

Crambidae to rodzina owadów z rzędu motyli, do której w Polsce zaliczamy aż 152 gatunki. Należy tu podrodzina wachlarzykowatych (Crambinae), do której zaliczamy 52 rodzime gatunki.

Wygląd

Wachlarzykowate mają charakterystyczny, owłosiony ryjek, utworzony z głaszczków. Ich skrzydła drugiej pary składają się jak wachlarz. Ubarwienie jednolite lub ze wzorkiem.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Ćma bukszpanowaĆma bukszpanowaĆma bukszpanowa PL - obcy

Cydalima perspectalis

Cydalima perspectalis to gatunek ćmy z rodziny Crambidae, zawleczony do Polski wraz z bukszpanem. Popularna nazwa tego gatunku to ćma bukszpanowa. To poważny szkodnik upraw bukszpanu. To obecnie największy przedstawiciel rodziny w naszym kraju.


Przezierka pokrzywiankaPrzezierka pokrzywianka PL

Anania hortulata

Przezierka pokrzywianka (Anania hortulata) to gatunek motyla z rodziny Crambidae. Głowa i tułów mają pomarańczową lub żółtawą barwę. Odwłok jest szary. Na białych skrzydłach znajdują się ciemne plamy i przepaski.


Żwirówka grzybieniankaŻwirówka grzybienianka PL

Elophila nymphaeata

Żwirówka grzybienianka (Elophila nymphaeata) to gatunek motyla z rodziny Crambidae. Skrzydła mają biały kolor z rysunkiem złożonym z żółtawych plam rozmieszczonych w brązowych liniach, zygzakowatych przepaskach.

Inne gatunki

  • Rzęsówka rzęsowa (Cataclysta lemnata)
  • Boczanka brązowianka (Pleuroptya ruralis)

Występowanie i środowisko

Motyle te występują w całej Polsce, zarówno w lasach jak i na terenach otwartych, gdzie występują liczniej.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności, które można obserwować czasem spłoszone z traw za dnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wachlarzykowatych to 1,6-4 cm.

Rozmnażanie

Najczęściej występuje jedno pokolenie w roku.

Pożywienie

Gąsienice żerują na trawach, innych zielnych roślinach, a nawet na mchach.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Przezierka pokrzywianka: Okres lotu przezierki pokrzywianki.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Owady - Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Witold Karnkowski - ĆMA BUKSZPANOWA (CYDALIMA PERSPECTALIS (WALKER)) Zagrożenie dla bukszpanów w Polsce, PIORiN 218 http://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_zagrozenia/cydalima.pdf
  • Tomasz Blaik, Grzegorz Hebda, Janusz Masłowski - Cydalima perspectalis (Walker, 1859) – inwazyjny gatunek motyla w faunie Polski (Lepidoptera: Crambidae)
    PRZYRODA SUDETÓW t.
    , Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze i Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze 216

© medianauka.pl, 2019-03-24, RODZ-866Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.