Wachlarzykowate

Crambidae to rodzina owadów z rzędu motyli, do której w Polsce zaliczamy aż 152 gatunki. Należy tu podrodzina wachlarzykowatych (Crambinae), do której zaliczamy 52 rodzime gatunki.

Wygląd

Wachlarzykowate mają charakterystyczny, owłosiony ryjek, utworzony z głaszczków. Ich skrzydła drugiej pary składają się jak wachlarz. Ubarwienie jednolite lub ze wzorkiem.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Boczanka brązowiankaBoczanka brązowianka PL

Pleuroptya ruralis

Boczanka brązowianka (Pleuroptya ruralis) to motyl z rodziny wachlarzykowatych. Ubarwienie srebrno-kremowe z niewyraźnym rysunkiem na skrzydłach.


Przezierka pokrzywiankaPrzezierka pokrzywianka PL

Anania hortulata

Przezierka pokrzywianka (Anania hortulata) to gatunek motyla z rodziny Crambidae. Głowa i tułów mają pomarańczową lub żółtawą barwę. Odwłok jest szary. Na białych skrzydłach znajdują się ciemne plamy i przepaski.


Żwirówka grzybieniankaŻwirówka grzybienianka PL

Elophila nymphaeata

Żwirówka grzybienianka (Elophila nymphaeata) to gatunek motyla z rodziny Crambidae. Skrzydła mają biały kolor z rysunkiem złożonym z żółtawych plam rozmieszczonych w brązowych liniach, zygzakowatych przepaskach.


Ćma bukszpanowaĆma bukszpanowaĆma bukszpanowa PL - obcy

Cydalima perspectalis

Cydalima perspectalis to gatunek ćmy z rodziny Crambidae, zawleczony do Polski wraz z bukszpanem. Popularna nazwa tego gatunku to ćma bukszpanowa. To poważny szkodnik upraw bukszpanu. To obecnie największy przedstawiciel rodziny w naszym kraju.

Inne gatunki

  • rzęsówka rzęsowa (Cataclysta lemnata)

Występowanie i środowisko

Motyle te występują w całej Polsce, zarówno w lasach jak i na terenach otwartych, gdzie występują liczniej.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności, które można obserwować czasem spłoszone z traw za dnia.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wachlarzykowatych to 1,6-4 cm.

Rozmnażanie

Najczęściej występuje jedno pokolenie w roku.

Pożywienie

Gąsienice żerują na trawach, innych zielnych roślinach, a nawet na mchach.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Boczanka brązowianka: Okres lotu boczanki brązowianki.
        Przezierka pokrzywianka: Okres lotu przezierki pokrzywianki.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Witold Karnkowski - ĆMA BUKSZPANOWA (CYDALIMA PERSPECTALIS (WALKER)) Zagrożenie dla bukszpanów w Polsce, PIORiN 218 http://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_zagrozenia/cydalima.pdf
  • Tomasz Blaik, Grzegorz Hebda, Janusz Masłowski - Cydalima perspectalis (Walker, 1859) – inwazyjny gatunek motyla w faunie Polski (Lepidoptera: Crambidae)
    PRZYRODA SUDETÓW t.
    , Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze i Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze 216

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-24, RODZ-866Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.