logo

Ćma bukszpanowa

Cydalima perspectalis to gatunek ćmy z rodziny Crambidae, zawleczony do Polski wraz z bukszpanem. Popularna nazwa tego gatunku to ćma bukszpanowa. To poważny szkodnik upraw bukszpanu. To obecnie największy przedstawiciel rodziny w naszym kraju. Skrzydła są białe, opalizujące, z brązowymi brzegami. Na tle jednej ze smug widoczna mniej lub bardziej wyraźnie biała plama dyskoidalna. Ciało ubarwione na biało, poza przednią częścią tułowia i ostatnimi segmentami odwłoka. Te są pokryte brązowymi łuskami. Wiele osobników ma brązowe skrzydła z fioletowym odcieniem i biała plamą. Gąsienice są z początku zielonkawe z brązowymi obszarami, później brązowe. Głowa jest czarna. Ciało z rzadka owłosione.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL - obcy

Pierwotnie gatunek ten występował w tropikalnej części Azji, od Indii przez Chiny, Japonię, Koreę po Rosję. W Polsce najczęściej motyla tego można spotkać w przydomowych ogrodach pośród szpalerów bukszpanu.

Tryb życia i zachowanie

Gąsienice wytwarzają przędzę. Zimuje stadium gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 4 cm. Larwy osiągają długość 3,5-4,4 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielską ćmy bukszpanowej jest bukszpan. Gąsienice są bardzo żarłoczne. Mogą doprowadzić do uschnięcia rośliny lub jej defoliacji.

Rozmnażanie

Samica składa jaja na liściach bukszpanu. U nas motyl ten wyprowadza 2-3 pokolenia w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

W przypadku podejrzenia co do obecności tego szkodnika na bukszpanie należy poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

Ciekawostki

Pierwszy raz gatunek ten w Europie zanotowano w Niemczech w 2007 roku. W Polsce pierwsza obserwacja miała miejsce w 2012 roku na Dolnym Śląsku. W 2015 stwierdzono obecność tego motyla na Opolszczyźnie i w Małopolsce.


© medianauka.pl, 2020-05-31, GAT-635965
Pokrewne gatunki owadów

ikonaBoczanka brązowianka
Pleuroptya ruralis
ikonaPrzezierka pokrzywianka
Anania hortulata
ikonaŻwirówka grzybienianka
Elophila nymphaeata
Wachlarzykowate
Wachlarzykowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz
Quiz

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Witold Karnkowski - ĆMA BUKSZPANOWA (CYDALIMA PERSPECTALIS (WALKER)) Zagrożenie dla bukszpanów w Polsce, PIORiN 218 http://piorin.gov.pl/files/userfiles/wnf/nowe_zagrozenia/cydalima.pdf
  • Tomasz Blaik, Grzegorz Hebda, Janusz Masłowski - Cydalima perspectalis (Walker, 1859) – inwazyjny gatunek motyla w faunie Polski (Lepidoptera: Crambidae)
    PRZYRODA SUDETÓW t.
    , Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze i Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze 216
Polecamy w naszym sklepie

Crambidae i Thyrididae Polski
kolorowe skarpetki góra lodowa
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki - pszczoły
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.