Żukowate

Żukowate (Geotrupidae) to rodzina owadów należąca do rzędu chrząszczy. W Polsce żyje 9 gatunków z tej rodziny owadów. Niegdyś do tej rodziny zaliczano także poświętnikowate.

Wygląd

Chrząszcze te mają krępe ciało, mocno wysklepione pokrywy, zwykle żeberkowane. Ciało jest najczęściej czarne, niebieskawe lub zielonkawe. Czułki są krótkie, na ich końcu znajdują się buławki. Kończyny są przystosowane do kopania w ziemi.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bolbelasmus unicornisBolbelasmus unicornis PL

Bolbelasmus unicornis

Bolbelasmus unicornis to rzadki gatunek żuka. Ma pękate ciało o jednolicie jasnobrązowym ubarwieniu. Pokrywy skrzydłowe z podłużnymi bruzdami.


Bycznik, tyfeuszBycznik, tyfeusz PL

Typhaeus typhoeus

Bycznik, tyfeusz (Typhaeus typhoeus) to gatunek chrząszcza z rodziny żukowatych. Ubarwienie czarne z połyskiem. U samca na przedpleczu znajdują się trzy rogi, z czego środkowy jest krótszy.


Plug pospolityPlug pospolity PL

Aphodius fimetarius

Plug pospolity (Aphodius fimetarius) to gatunek owada z rodziny żukowatych, żyjący w odchodach. Głowa jest czarna, pokrywy skrzydłowe są brązowe z ciemniejszymi plamami. Ciało jest lekko wydłużone.


Żuk gnojowyŻuk gnojowy PL

Geotrupes stercorosus

Żuk gnojowy (Geotrupes stercorosus) to przedstawiciel żukowatych pospolicie występujący w naszych lasach. Jest monogamiczny. To żuk z wysklepionymi mocno pokrywami z podłużnymi bruzdami. Ciało jest czarne.


Żuk leśnyŻuk leśny PL

Anoplotrupes stercorosus

Żuk leśny (Anoplotrupes stercorosus) to gatunek chrząszcza, należący do rodziny żukowatych. Ma pękate, wysklepione ciało, czarne z delikatnym, niebieskawym połyskiem. Na pokrywach widoczne podłużne bruzdowanie.


Żuk wiosennyŻuk wiosenny PL

Trypocopris vernalis

Żuk wiosenny (Trypocopris vernalis) to gatunek chrząszcza z rodziny żukowatych. Ma owalne i pękate ciało, czarne z fioletowym lub zielonkawym odcieniem, błyszczące. Cechą charakterystyczną tego gatunku są gładkie pokrywy skrzydłowe.

Inne gatunki

  • żuk (Geotrupes mutator)
  • Geotrupes puncticollis
  • krawiec głowacz (Lethrus apterus)

Występowanie i środowisko

Owady te można spotkać w całej Polsce, głównie w środowisku leśnym.

Tryb życia i zachowanie

Zwykle kopią długie lub krótsze tunele w ziemi, do których znoszą odchody. Owady te mogą wydawać dźwięki za pomocą strydulacji (wydawanie dźwięków przez pocieranie narządami strydulacyjnymi).

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samice składają jaja w podziemnych tunelach wypełnionych odchodami ssaków.

Pożywienie

Owady te odżywiają się odchodami ssaków roślinożernych, zarówno osobniki dorosłe jak i larwy. Niektóre dorosłe żuki zjadają także grzyby. Inne nie gardzą ściółką leśną.

Ochrona i zagrożenia

Owady te przyczyniają się do użyźniania gleby i oczyszczania środowiska z odchodów.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

  Bycznik, tyfeusz: Występuje postać dorosła bycznika.
    Plug pospolity: W tym okresie można spotkać postać dorosłą pluga pospolitego.
 Żuk gnojowy: Okres występowania imago żuka gnojowego.
 Żuk leśny: Występuje postać dorosła żuka leśnego.
        Żuk wiosenny: Okres obserwacji żuka wiosennego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-02, RODZ-314Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.