logo

Bolbelasmus unicornis

Bolbelasmus unicornis to rzadki gatunek żuka. Ma pękate ciało o jednolicie jasnobrązowym ubarwieniu. Pokrywy skrzydłowe z podłużnymi bruzdami.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

W Polsce niezwykle rzadki, od dawna nieobserwowany. Występuje w Europie. Preferuje teren pagórkowaty, z luźną roślinnością z udziałem dębów, buków i leszczyny.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi podziemny tryb życia. Postać dorosła wychodzi na powierzchnię w okresie od końca maja do lipca. Loty odbywa w nocy, tuż na ziemią. Za pomocą strydulacji, przypominającej ćwierkanie, wabią samce.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 12-14 mm.

Rozmnażanie

Prawdopodobnie związany jest z podziemnymi grzybami.

Ochrona i zagrożenia

Podlega w Polsce ochronie gatunkowej. został wpisany do Polskiej czerwonej księgi zwierząt.© medianauka.pl, 2019-12-15, GAT-1427
Pokrewne gatunki owadów

ikonaŻuk leśny
Anoplotrupes stercorosus
ikonaBycznik, tyfeusz
Typhaeus typhoeus
ikonaPlug pospolity
Aphodius fimetarius
ikonaŻuk gnojowy
Geotrupes stercorosus
ikonaŻuk wiosenny
Trypocopris vernalis
Żukowate
Żukowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • red. Zbigniew Głowaciński, Janusz Nowacji - Polska czerwona księga zwierząt - Bekręgowce, ISBN 83-88934-60-0, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kolorowe skarpetki - pszczoły
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.