Bolbelasmus unicornis

Bolbelasmus unicornis to rzadki gatunek żuka. Ma pękate ciało o jednolicie jasnobrązowym ubarwieniu. Pokrywy skrzydłowe z podłużnymi bruzdami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

 (Bolbelasmus unicornis)

© als – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce niezwykle rzadki, od dawna nieobserwowany. Występuje w Europie. Preferuje teren pagórkowaty, z luźną roślinnością z udziałem dębów, buków i leszczyny.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi podziemny tryb życia. Postać dorosła wychodzi na powierzchnię w okresie od końca maja do lipca. Loty odbywa w nocy, tuż na ziemią. Za pomocą strydulacji, przypominającej ćwierkanie, wabią samce.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 12-14 mm.

Rozmnażanie

Prawdopodobnie związany jest z podziemnymi grzybami.

Ochrona i zagrożenia

Podlega w Polsce ochronie gatunkowej. został wpisany do Polskiej czerwonej księgi zwierząt.


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • red. Zbigniew Głowaciński, Janusz Nowacji – Polska czerwona księga zwierząt - Bekręgowce, ISBN 83-88934-60-0, Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie

© medianauka.pl, 2019-12-15, GAT-1427
©® Media Nauka 2008-2023 r.