
Żuk gnojowy
Żuk gnojowy (Geotrupes stercorosus) to przedstawiciel rodziny żukowatych o krępej budowie ciała, z wysklepionymi mocno pokrywami z podłużnymi bruzdami. Ciało jest czarne.
Występowanie i środowisko PL
Występuje pospolicie na terenie całego kraju. Preferuje środowisko leśne, skraje lasów.
Tryb życia i zachowanie
Drąży tunel w ziemi, do którego znosi odchody. Tunel znajduje się zwykle blisko znaleziska z odchodami. Tunel może mieć 10 cm głębokości i wiele odgałęzień. Zimuje imagines.
Pożywienie
Owad ten żywi się odchodami ssaków roślinożernych, nie gardzi też odchodami ludzkimi. Jesienią zjada też grzyby oraz padlinę.
Rozmnażanie
To owady monogamiczne, co jest dość unikalne w świecie owadów. Samica składa jaja do tunelu w ziemi, który jest wypełniony odchodami, stanowiącymi pożywienie dla larw. Młode chrząszcze jesienią żywią się także grzybami i padliną. Zagrzebują się w ziemi na zimę i dojrzewają dopiero wiosną.
Ochrona i zagrożenia
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem.
Ciekawostki
Chrząszcze te są monogamiczne. Jest to wyjątkowe zjawisko w świecie owadów.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-07-02, GAT-878 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● Okres występowania imago żuka gnojowego.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?