Świteziankowate

Świteziankowate (Calopterygidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 150 gatunków. W Polsce żyją 2 gatunki z tej rodziny owadów, w całej Europie zaledwie 4 gatunki. Należą do ważek równoskrzydłych.

To średniej wielkości ważki o silnym dymorfizmie płciowym. Odwłok jest cienki, w przekroju cylindryczny. Samice mają metaliczny, zielony lub brunatny kolor. Ich skrzydła są przezroczyste, zielonawe lub brązowawe. Samce natomiast są ciemniejsze, niebiesko-zielone. Ich skrzydła są granatowe w całości lub z granatową plamą. Samce nie posiadają na skrzydłach pterostigmy (plamki odmiennie ubarwionej, mającej funkcję stabilizatora lotu).

Występowanie i środowisko

Występują w całym kraju dość pospolicie. Obecne w pobliżu wodnych zbiorników. Nie oddalają się od wody dalej niż na kilkadziesiąt metrów. Larwy prowadzą wodny tryb życia , najczęściej w wodach przybrzeżnych pośród roślinności wodnej.

Tryb życia i zachowanie

Nie latają zbyt sprawnie. W okresie godowym samce przejawiają zachowania terytorialne.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Przed kopulacją mają miejsce skomplikowane gody. Samica składa jaja w tkankach roślin wodnych, czasem zanurzając się przy tym pod powierzchnię wody. Podczas składania jaj samce strzegą samic. Larwy żyją przy brzegu pośród wodnej roślinności. Rozwój larw trwa dwa lata.

Pożywienie

Dorosłe osobniki polują nad wodą na owady, głównie komary i ochotki.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Można w Polsce spotkać postać imago świtezianki błyszczącej, przy czym osobniki pojedyncze żyją maksymalnie do 2 miesięcy.
        Okres lotu ważki świtezianki dziewicy w naszym kraju.




Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2014-10-19, RODZ-225



©® Media Nauka 2008-2023 r.