PL

Świtezianka dziewica

Świtezianka dziewica (Calopteryx virgo) to ważka z rodziny świteziankowatych. Od świtezianki błyszczącej różni się przede wszystkim ciemniejszym zabarwieniem skrzydeł samców oraz czerwonawym zabarwieniem ostatnich segmentów odwłoka od strony brzusznej. Samica jest brązowawo-zielona, samiec metalicznie zielono-niebieski. Skrzydła samców bywają przezroczyste w okolicy wierzchołków. Larwa ma smukły kształt ciała, jest wyposażona w długie, cienkie odnóża.


Świtezianka dziewica (Calopteryx virgo)
© Alonbou - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Jest to gatunek występujący w całej Polsce poza obszarami górskimi. Ważka ta wybiera zwykle wąskie cieki wodne o średnim nurcie i miejsca mniej nasłonecznione. Konieczna do ich rozwoju jest roślinność wodna.

Tryb życia i zachowanie

Ważka ta nie jest płochliwa.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami i polują na inne owady.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica składa jaja wewnątrz wodnej roślinności. Rozwój larwy trwa dwa lata.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Świtezianka dziewica to gatunek słabo odporny na degradację środowiska.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-10-21, GAT-672

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Świtezianka dziewica
        

Okres lotu ważki świtezianki dziewicy w naszym kraju.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki owadów

ikona
Calopteryx haemorrhoidalis
ikonaŚwitezianka błyszcząca
Calopteryx splendens


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.