Świtezianka dziewica

Świtezianka dziewica (Calopteryx virgo) to ważka z rodziny świteziankowatych. Od świtezianki błyszczącej różni się przede wszystkim ciemniejszym zabarwieniem skrzydeł samców oraz czerwonawym zabarwieniem ostatnich segmentów odwłoka od strony brzusznej. Samica jest brązowawo-zielona, samiec metalicznie zielono-niebieski. Skrzydła samców bywają przezroczyste w okolicy wierzchołków. Larwa ma smukły kształt ciała, jest wyposażona w długie, cienkie odnóża.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Świtezianka dziewica (Calopteryx virgo)

© Alonbou - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Jest to gatunek występujący w całej Polsce poza obszarami górskimi. Ważka ta wybiera zwykle wąskie cieki wodne o średnim nurcie i miejsca mniej nasłonecznione. Konieczna do ich rozwoju jest roślinność wodna.

Tryb życia i zachowanie

Ważka ta nie jest płochliwa.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami i polują na inne owady.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica składa jaja wewnątrz wodnej roślinności. Rozwój larwy trwa dwa lata.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Świtezianka dziewica to gatunek słabo odporny na degradację środowiska.

Ciekawostki

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu ważki świtezianki dziewicy w naszym kraju.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-10-21, GAT-672
©® Media Nauka 2008-2023 r.