
Świtezianka dziewica
Świtezianka dziewica (Calopteryx virgo) to ważka z rodziny świteziankowatych. Od świtezianki błyszczącej różni się przede wszystkim ciemniejszym zabarwieniem skrzydeł samców oraz czerwonawym zabarwieniem ostatnich segmentów odwłoka od strony brzusznej. Samica jest brązowawo-zielona, samiec metalicznie zielono-niebieski. Skrzydła samców bywają przezroczyste w okolicy wierzchołków. Larwa ma smukły kształt ciała, jest wyposażona w długie, cienkie odnóża.
Występowanie i środowisko PL
Jest to gatunek występujący w całej Polsce poza obszarami górskimi. Ważka ta wybiera zwykle wąskie cieki wodne o średnim nurcie i miejsca mniej nasłonecznione. Konieczna do ich rozwoju jest roślinność wodna.
Tryb życia i zachowanie
Ważka ta nie jest płochliwa.
Pożywienie
Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami i polują na inne owady.
Rozmnażanie
Po kopulacji samica składa jaja wewnątrz wodnej roślinności. Rozwój larwy trwa dwa lata.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Świtezianka dziewica to gatunek słabo odporny na degradację środowiska.
Ciekawostki
Brak danych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2014-10-21, GAT-672 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● Okres lotu ważki świtezianki dziewicy w naszym kraju.
Pokrewne gatunki owadów
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.