PL

Świtezianka dziewica

Świtezianka dziewica (Calopteryx virgo) to ważka z rodziny świteziankowatych. Od świtezianki błyszczącej różni się przede wszystkim ciemniejszym zabarwieniem skrzydeł samców oraz czerwonawym zabarwieniem ostatnich segmentów odwłoka od strony brzusznej. Samica jest brązowawo-zielona, samiec metalicznie zielono-niebieski. Skrzydła samców bywają przezroczyste w okolicy wierzchołków. Larwa ma smukły kształt ciała, jest wyposażona w długie, cienkie odnóża.


Świtezianka dziewica(Calopteryx virgo)
© Alonbou - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Jest to gatunek występujący w całej Polsce poza obszarami górskimi. Ważka ta wybiera zwykle wąskie cieki wodne o średnim nurcie i miejsca mniej nasłonecznione. Konieczna do ich rozwoju jest roślinność wodna.

Tryb życia i zachowanie

Ważka ta nie jest płochliwa.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami i polują na inne owady.

Rozmnażanie

Po kopulacji samica składa jaja wewnątrz wodnej roślinności. Rozwój larwy trwa dwa lata.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Świtezianka dziewica to gatunek słabo odporny na degradację środowiska.

Ciekawostki

Brak danych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-10-21, GAT-672

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Świtezianka dziewica
        

Okres lotu ważki świtezianki dziewicy w naszym kraju.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.