Świtezianka błyszcząca

Świtezianka błyszcząca (Calopteryx splendens) to bardzo pospolita ważka w Polsce. Samica ma kolor zielono-złoty, skrzydła zielone, przezroczyste. Samiec jest niebiesko-zielony z ciemniejszym odcieniem, z białymi od spodu trzema ostatnimi segmentami odwłoka, skrzydła są zielone, przezroczyste z dużą, granatową przepaską w okolicy, gdzie skrzydła są najszersze.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten żyje w Europie, w północnej części Afryki i na Bliskim Wschodzie. Obecna w całym kraju poza terenami górskimi. Larwy żyją w środowisku wodnym, osobniki dorosłe zawsze w pobliżu wodnych zbiorników, w których obficie występuje wodna roślinność, najczęściej w miejscach nasłonecznionych.

Tryb życia i zachowanie

Samce przejawiają zachowania terytorialne. Długośc życia: od kilku tygodni do 2 miesięcy (postać imago).

Pożywienie

Ważka ta jest drapieżnikiem, poluje na inne owady.

Rozmnażanie

Samiec świtezianki błyszczącej przed samicą prezentuje swoje lusterko, znajdujące się na spodniej części odwłoka. Samica nie myli w ten sposób samców innego gatunku. Miejsce do złożenia jaj wskazuje samiec. Samiec odbywa loty godowe. Po kopulacji, która trwa nie dłużej niż 1,5 minuty samica składa jaja wewnątrz wodnej roślinności, zanurzając się pod jej powierzchnię. Samiec w tym czasie pilnuje samicy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Można w Polsce spotkać postać imago świtezianki błyszczącej, przy czym osobniki pojedyncze żyją maksymalnie do 2 miesięcy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów

ikona
Calopteryx haemorrhoidalis
ikonaŚwitezianka dziewica
Calopteryx virgo
Świteziankowate
Świteziankowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2014-10-20, GAT-671
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.