Tarczówkowate

Tarczówkowate (Pentatomidae) to liczna w gatunki rodzina pluskwiaków, która liczy dziś około 4100 gatunków. W Polsce żyje ponad 40 gatunków z tej rodziny owadów. Niegdyś do tej rodziny zaliczano także puklicowate.

Wygląd

To spłaszczone grzbietowo-brzusznie owady o tarczowatym ciele, szerokim przedpleczu, głowie w kształcie trójkąta. Odnóża są kroczne. Obie pary skrzydeł są dobrze rozwinięte. Ubarwienie ciała bardzo różnorodne, zwykle kolorowe. Boczne krawędzie odwłoka zwykle wystają spod pokryw skrzydłowych. Tarczówkowate mają stopy trójczłonowe. Puklicowate mają stopy dwuczłonowe.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Lednica zbożowaLednica zbożowa PL

Aelia acuminata

Lednica zbożowa (Aelia acuminata) to pospolity szkodnik zbóż. Ma wydłużone ciało i charakterystyczne, podłużne, ciemne paski na żółtawym ciele. Zamieszkuje dobrze nasłonecznione łąki, pola uprawne.


Odorek zieleniakOdorek zieleniak PL

Palomena prasina

Odorek zieleniak to ubarwiony na zielono pluskwiak, wydzielający nieprzyjemny zapach, żerujący na malinach i jeżynach. Brzegi odwłoka, oczy i czułki są czerwonawe. Koniec odwłoka jest brązowy.


Plusknia jagodziakPlusknia jagodziak PL

Dolycoris baccarum

Plusknia jagodziak (Dolycoris baccarum) to pluskwiak z rodziny tarczówkowatych, szkodnik upraw jagodowych. Ciało ma zmienne ubarwienie, zwykle czerwonawo-brunatne, szare lub żółtawe, pokryte ciemnymi punkcikami. Ma dużą tarczkę.


Strojnica włoskaStrojnica włoska PL

Graphosoma italicum

To chyba najbardziej rozpoznawalny pluskwiak w Polsce, ze względu na piękne i jaskrawe ubarwienie. Z wierzchu ciało pokryte jest jaskrawymi pasami, od spodu pluskwiak ten jest czerwony w czarne kropki. Odnóża, czułki i małe oczy są czarne.


Tarczówka rudonogaTarczówka rudonoga PL

Pentatoma rufipes

Tarczówka rudonoga (Pentatoma rufipes) to pluskwiak z rodziny tarczówkowatych o mocno uwypuklonych bokach przedplecza. Ciało jest brązowe. Wierzchołek tarczki jest rudy. Rudo-czarne są też brzegi. Nogi są pomarańczowe.


Warzywnica kapustnaWarzywnica kapustna PL

Eurydema oleraceum

To najbardziej pospolity rodzimy przedstawiciel tarczówkowatych, występujący na roślinach z rodziny krzyżowych. Ma czarne ciało z żółtymi lub czerwonymi plamami. Owad ten ma różne ubarwienie w zależności od wieku.


Warzywnica ozdobnaWarzywnica ozdobna PL

Eurydema ornatum

Warzywnica ozdobna (Eurydema ornatum) to pluskwiak z rodziny tarczówkowatych, podobny do warzywnicy kapustnej. Ten gatunek ma jednak bardziej rozległy, czerwono-czarny rysunek na wierzchu ciała.


Graphosoma semipunctatumGraphosoma semipunctatum

Graphosoma semipunctatum

Graphosoma semipunctatum to pluskwiak z rodziny tarczówkowatych. Ubarwienie czerwone. Z wierzchu ciało pokryte jest czarnymi plamkami na przedpleczu, a dalej biegną podłużne czarne pasy.

Inne gatunki

  • zbrojec dwuzębny (Picromerus bidens)

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w tropikach i subtropikach. Zamieszkują zwykle miejsca z bujną roślinnością. Są obecne na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje owad w postaci dorosłej.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Występuje jedno pokolenie w ciągu roku. Samica wiosną składa jaja na zielonych częściach roślin. Tarczówki opiekują się jajami i larwami.

Pożywienie

Zazwyczaj są to roślinożercy. Zwykle żywią się sokiem roślin.

Ochrona i zagrożenia

Wiele gatunków to szkodniki upraw.

Ciekawostki

Wiele gatunków rozpyla w powietrzu drażniącą substancję chemiczną w celu uniknięcia ataku ze strony napastnika.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Lednica zbożowa: Okres występowania postaci dorosłej lednicy zbożowej.
         Odorek zieleniak: Okres występowania postaci dorosłej odorka zieleniaka.
         Plusknia jagodziak: Okres lotu pluskni jagodziaka.
         Strojnica włoska: Okres występowania postaci dorosłej strojnicy baldaszkówki (włoskiej).
      Tarczówka rudonoga: Okres występowania postaci dorosłej tarczówki rudonogiej.
         Warzywnica kapustna: Okres występowania postaci dorosłej warzywnicy kapustnej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-14, RODZ-324Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.