Tasznikowate
Tasznikowate (Miridae) to rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych, do której zaliczamy na świecie ponad 10 000 gatunków, z czego w Polsce 266 gatunków. Rozróżnienie poszczególnych gatunków jest bardzo trudne.
Wygląd
Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ubarwienie bardzo rozmaite w zależności od gatunku, często blade. Mają małą głowę z dość dużymi oczami, zwykle długie czułki, odnóża typu krocznego. Skrzydła są na ogół dobrze wykształcone. Półpokrywy są podzielone na skórzastą nasadę i błoniastą pozostałą część.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Lygocoris pabulinus
Lygocoris pabulinus to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny tasznikowatych. Ubarwienie zielone. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie.

Adelphocoris lineolatus
Ozdobnik lucernowiec (Adelphocoris lineolatus) to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny tasznikowatych. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie, o delikatnej budowie i owalnym zarysie kształtu.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.


Inne gatunki
- Myrmecoris gracilus
Występowanie i środowisko
Tasznikowate najczęściej można spotkać na kwiatach na łąkach i polach, skrajach dróg i lasów.
Morfologia i anatomia
To małe owady o rozmiarach zwykle nie przekraczających 6 mm długości ciała. Na głowie brak przyoczek.
Rozmnażanie
Najczęściej samice w końcu lata składają jaja do tkanek roślin i w tej postaci gatunek najczęściej zimuje.
Pożywienie
Większość gatunków odżywia się tkanką roślin okrytonasiennych, część spija soki drzew szpilkowych lub paproci. Niektóre gatunki polują na inne owady.
Ciekawostki
To najbardziej liczna rodzina pluskwiaków różnoskrzydłych.
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2019-03-29, RODZ-518