Miodówkowate

Miodówkowate (Psyllidae) to rodzina pluskwiaków z nadrodziny koliszków (miodówek), do której zaliczamy w Polsce około 68 gatunków.

Ubarwienie zielonkawe, żółtawe, brązowawe, często z ciemniejszym deseniem. Oczy duże. Po bokach głowy widoczne walcowate wyrostki. Skrzydła duże, przezroczyste, błoniaste, czasem z kolcami na pierwszej parze. Larwy wielu gatunków wykształcają woskową substancję.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Pożywienie

To owady roślinożerne.

Ciekawostki

Wiele gatunków to szkodniki drzew owocowych.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis — Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012

Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2023-11-01, RODZ-692©® Media Nauka 2008-2023 r.