Omacnicowate

Omacnicowate (Pyralidae) to rodzina motyli, blisko spokrewniona z rodziną Crambidae. Zaliczamy do niej ponad 10 000 gatunków, z czego w Polsce występuje 91.

Wygląd

To motyle o niewielkich rozmiarach. Ubarwienie i kształt skrzydeł zróżnicowane. Gąsienice niepozorne.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Barciak większyBarciak większy PL

Galleria mellonella

Barciak większy (barciak większy) to gatunek nocnego motyla z rodziny omacnicowatych. Skrzydła są ciemnobrązowe lub szarobrunatne. To poważny szkodnik w produkcji pszczelego miodu.


Mklik mącznyMklik mączny PL

Ephestia kuehniella

Mklik mączny (Ephestia kuehniella) to gatunek motyla z rodziny omacnicowatych. To szkodnik mąki i produktów zbożowych. Przednia para skrzydeł jest biaława z dwoma poprzecznymi i ciemniejszymi plamami w kształcie zygzaków.


Omacnica spichrzankaOmacnica spichrzanka PL

Plodia interpunctella

Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) to gatunek motyla z rodziny omacnicowatych, poważny szkodnik magazynowy. Skrzydła jasnobrązowe w przedniej i czerwonobrązowe w tylnej części, oddzielone czarną linią.


Zadarlica spiżarniankaZadarlica spiżarnianka PL

Pyralis farinalis

Zadarlica spiżarnianka to gatunek motyla z rodziny omacnicowatych, jeden ze szkodników żywności. Skrzydła brązowe z charakterystycznym rysunkiem, w którym znajdujemy ciemno i jasnobrązowe obszary oddzielone jasnymi liniami.

Inne gatunki

  • Cryptoes choloepi
  • Phycita dentilinella
  • Tallula watsoni

Występowanie i środowisko

Występują w Polsce na terenie całego kraju. Motyle te żyją w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, na terenach otwartych, nad wodami, a szkodniki domowe w spiżarniach i magazynach żywności.

Tryb życia i zachowanie

To zwykle motyle o nocnej aktywności, tylko nieliczne latają za dnia. Zimuje najczęściej postać gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi od 13 do 41 mm.

Pożywienie

Zwykle odżywiają się roślinami, ale są tu też drapieżniki polujące na inne owady.

Ciekawostki

Są w tej rodzinie także szkodniki magazynów żywności.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Barciak większy: Okres lotu barciaka większego.
Omacnica spichrzanka: Okres występowania omacnicy spichrzanki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-03-30, RODZ-890Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.