logo

Omacnica spichrzanka

Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) to gatunek motyla z rodziny omacnicowatych, poważny szkodnik magazynowy. Skrzydła wydłużone, jasnobrązowe, żółtawe w przedniej i czerwonobrązowe z niebieskim rysunkiem w tylnej części, oddzielone czarną linią. Skrzydła drugiej pary są szarobrązowe i szerokie. W spoczynku skrzydła układają się wzdłuż ciała. Gąsienica jest biała z brązową głową.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Motyl spotykany w mieszkaniach, magazynach żywności, rzadziej na terenie otwartym. Występuje pospolicie w całej Polsce.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o nocnej aktywności. Przylatuje do światła.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 1,3-2 cm.

Pożywienie

Gąsienice odżywiają się produktami pochodzenia zbożowego, zanieczyszczając je przędzą i odchodami. Larwy żerują także na orzechach, ziołach i suszonych owocach.

Rozmnażanie

Przepoczwarzenie następuje w jasnym oprzędzie. W ciągu roku w tym samym czasie występują jednocześnie wszystkie stadia rozwojowe.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Pytania

Pytania

Jak się pozbyć omacnicy spichrzanki?

Zwalczanie tego mola spożywczego nie jest łatwe. Najpierw należy się pozbyć zainfekowanej żywności lub ją oczyścić za pomocą sita. Następnie należy bardzo dokładnie wysprzątać pomieszczenie, w którym zalęgły się te ćmy, łącznie z odkurzaniem zakamarków. Półki można przetrzeć środkiem dezynfekującym lub octem albo potraktować je parownicą. Mączne produkty należy przechowywać w szczelnych pojemnikach z plastiku, szkła lub metalu. We wszelkich otworach (okno, wentylacja) instalujemy siateczkę z drobnymi okami. Dobre efekty dają też feromonowe pułapki na motyle spożywcze, które są sprzedawane w postaci pasków pokrytych lepem.
© medianauka.pl, 2016-02-22, GAT-611089


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania omacnicy spichrzanki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaMklik mączny
Ephestia kuehniella
ikonaBarciak większy
Galleria mellonella
ikonaZadarlica spiżarnianka
Pyralis farinalis
Omacnicowate
Omacnicowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz
Quiz

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Heiko Bellmann - Owady - Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
Polecamy w naszym sklepie

Drewniany pojemnik z lupą do obserwacji owadów
Kolorowe skarpetki Miasto
Kolorowe skarpetki Kostka
Crambidae i Thyrididae Polski
Lupy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.