Gnilikowate

Gnilikowate (Histeridae) to rodzina chrząszczy, do której zaliczamy ponad 4000 gatunków, z czego w Polsce występuje około 80 gatunków. Wszystkie są związane z martwą materią organiczną.

Wygląd

Są to małe chrząszcze o krępej budowie ciała. Pokrywy skrzydłowe lśnią metalicznym połyskiem. Część gatunków ma spłaszczony kształt ciała, wiele ma wysklepioną sylwetkę. Są to czarne lub brunatne owady, z rzadka występują czerwone plamy. Czułki są z niewielką buławką na końcu. Pokrywy skrzydłowe nie sięgają końca odwłoka.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Margarinotus graecusMargarinotus graecus

Margarinotus graecus

Margarinotus graecus to gatunek niewielkiego owada, chrząszcza z rodziny gnilikowatych. Ma krępą budowę ciała, wysklepione pokrywy skrzydłowe. Jest czarny z połyskiem. Głowa jest małych rozmiarów.

Inne gatunki

  • gnilik czerwonoplamy (Hister quadrimaculatus)

Występowanie i środowisko

Często żyją pod korą drzew, w gnijących szczątkach lub w odchodach, głównie kopytnych. Są gatunki żyjące w mrowiskach, ptasich gniazdach.

Tryb życia i zachowanie

To często owady o nocnej aktywności.

Morfologia i anatomia

Zwykle owady te mają rozmiary 6-10 mm długości ciała. Gatunki tropikalne osiągają 2 cm długości ciała.

Rozmnażanie

Jaja samica składa prawdopodobnie raz w roku.

Pożywienie

Część gatunków to drapieżniki polujące na inne owady.

Ciekawostki

Gniliki, które żyją w padlinie są wykorzystywane w entomologii sądowej.
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-12-28, RODZ-536Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.