Cuchnicowate

Cuchnicowate (Scathophagidae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy w Polsce około 70 gatunków. Najbardziej pospolita jest cuchna nawozowa. Na świecie znanych jest około 300 gatunków tych muchówek.

Wygląd

To muchówki o smukłym odwłoku. Ubarwienie ciała żółte, szare lub czarne. ciało pokryte jest szczecinkami. Skrzydła układają się wzdłuż ciała podczas spoczynku. Skrzydła mają czasem ciemne plamy lub są przyciemniane.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Cuchna nawozowaCuchna nawozowa PL

Scathophaga stercoraria

Cuchna nawozowa (Scathophaga stercoraria) to gatunek muchówki z rodziny cuchnicowatych - najbardziej pospolity gatunek tej rodziny. Ciało ma żółtawą barwę, jest pokryte szczecinkami, odwłok smukły, oczy duże, złożone, brązowe.

Tryb życia i zachowanie

To owady aktywne za dnia.

Morfologia i anatomia

Cuchnicowate osiągają kilkanaście milimetrów długości ciała.

Pożywienie

Polują na inne owady. Część gatunków żyje na odchodach. Larwy żywią się najczęściej rozkładającą się materią roślinną.
Największa mucha świata

Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-12-28, RODZ-655Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.