Cuchnicowate
Cuchnicowate (Scathophagidae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy w Polsce około 70 gatunków. Najbardziej pospolita jest cuchna nawozowa. Na świecie znanych jest około 300 gatunków tych muchówek.
Wygląd
To muchówki o smukłym odwłoku. Ubarwienie ciała żółte, szare lub czarne. ciało pokryte jest szczecinkami. Skrzydła układają się wzdłuż ciała podczas spoczynku. Skrzydła mają czasem ciemne plamy lub są przyciemniane.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Scathophaga stercoraria
Cuchna nawozowa (Scathophaga stercoraria) to gatunek muchówki z rodziny cuchnicowatych - najbardziej pospolity gatunek tej rodziny. Ciało ma żółtawą barwę, jest pokryte szczecinkami, odwłok smukły, oczy duże, złożone, brązowe.
Tryb życia i zachowanie
To owady aktywne za dnia.
Morfologia i anatomia
Cuchnicowate osiągają kilkanaście milimetrów długości ciała.
Pożywienie
Polują na inne owady. Część gatunków żyje na odchodach. Larwy żywią się najczęściej rozkładającą się materią roślinną.
© medianauka.pl, 2018-12-28, RODZ-655