Wujkowate
Wujkowate (Empididae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy około 3000 gatunków, z czego w Polsce występuje aż 300. To owady o ciekawych zachowaniach godowych.
Wygląd
To dobrze zbudowane muchówki. Ubarwienie ciała czarne, żółtawe lub brązowe. Muchówki te mają niewielką głowę z bardzo dużymi oczami, prawie stykającymi się ze sobą. Skrzydła są przeźroczyste, czasami z ciemniejszymi plamami.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Inne gatunki
- wujek okazały (Empis tesselata)
Występowanie i środowisko
To muchówki strefy umiarkowanej. Owady te można spotkać na łąkach, w lasach, częściej nad wodą. Są pospolite na terenie całej Polski.
Tryb życia i zachowanie
To owady aktywne za dnia. Zimują larwy lub jaja.
Morfologia i anatomia
Długość ciała waha się od 1 mm do 15 milimetrów. Aparat gębowy jest bardzo długi. Długie kończyny są wyposażone w szczecinki lub kolce. Niektóre gatunki korzystają z pierwszej pary odnóży jak z narządu chwytnego.
Rozmnażanie
Niektóre gatunki przejawiają ciekawe zachowania godowe. Otóż samiec przekazuje samicy prezent w postaci upolowanego owada lub innego jadalnego "prezentu". Są tez gatunki, które odbywają loty godowe w postaci rojów nad wodą. Nierzadko roje składają się na początku tylko z samic. Po pewnym czasie dołączają samce i dochodzi do kopulacji.
Pożywienie
To drapieżniki polujące na inne owady, głównie muchówki. Cześć gatunków odżywia się nektarem kwiatów. Larwy także są drapieżnikami. Rozwijają się w glebie lub rozkładającej się materii. Niektóre rozwijają się w wodzie.
Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2018-07-30, RODZ-636