Wujkowate

Wujkowate (Empididae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy około 3000 gatunków, z czego w Polsce występuje aż 300. To owady o ciekawych zachowaniach godowych.

To dobrze zbudowane muchówki. Ubarwienie ciała czarne, żółtawe lub brązowe. Muchówki te mają niewielką głowę z bardzo dużymi oczami, prawie stykającymi się ze sobą. Skrzydła są przeźroczyste, czasami z ciemniejszymi plamami.

Występowanie i środowisko

To muchówki strefy umiarkowanej. Owady te można spotkać na łąkach, w lasach, częściej nad wodą. Są pospolite na terenie całej Polski.

Tryb życia i zachowanie

To owady aktywne za dnia. Zimują larwy lub jaja.

Morfologia i anatomia

Długość ciała waha się od 1 mm do 15 milimetrów. Aparat gębowy jest bardzo długi. Długie kończyny są wyposażone w szczecinki lub kolce. Niektóre gatunki korzystają z pierwszej pary odnóży jak z narządu chwytnego.

Rozmnażanie

Niektóre gatunki przejawiają ciekawe zachowania godowe. Otóż samiec przekazuje samicy prezent w postaci upolowanego owada lub innego jadalnego "prezentu". Są tez gatunki, które odbywają loty godowe w postaci rojów nad wodą. Nierzadko roje składają się na początku tylko z samic. Po pewnym czasie dołączają samce i dochodzi do kopulacji.

Pożywienie

To drapieżniki polujące na inne owady, głównie muchówki. Cześć gatunków odżywia się nektarem kwiatów. Larwy także są drapieżnikami. Rozwijają się w glebie lub rozkładającej się materii. Niektóre rozwijają się w wodzie.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki





Największa mucha świata
Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-07-30, RODZ-636



©® Media Nauka 2008-2023 r.