Świerszczowate

Świerszczowate (Gryllidae) to rodzina owadów z rzędu prostoskrzydłych, która liczy dziś około 1200 gatunków. W Polsce żyje 6 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

Owady te nieco różnią się od pozostałych przedstawicieli prostoskrzydłych. Mają walcowate ciało, lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Czułki są odrobinę dłuższe od reszty ciała, są nitkowate. Odnóża są dość grube. Kolorystyka na ogół ciemna, czasem żółtawa. Gatunki tej rodziny nigdy nie są zielone. Stopy składają się z trzech członów.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Nakwietnik trębaczNakwietnik trębacz PL

Oecanthus Pellucens

Nakwietnik trębacz (Oecanthus Pellucens) to rzadki u nas gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny świerszczowatych. Ma dość smukłą sylwetkę. Ciało żółtawe lub brązowawe.


Świerszcz domowyŚwierszcz domowy PL

Acheta domestica

Świerszcz domowy (Acheta domestica) to synantropijny przedstawiciel rodziny świerszczowatych spotykany cały rok w różnego rodzaju budynkach. Pięknie i miękko śpiewa. Samica ma proste pokładełko. Na odwłoku znajdują się dwa wyrostki.


Świerszcz polnyŚwierszcz polny PL

Gryllus campestris

Świerszcz polny (Gryllus campestris) to gatunek pospolitego szarańczaka z rodziny świerszczowatych. Ubarwienie ciała czarne, skrzydła jasne (szczególnie u nasady), brązowawe. Uda od spodu są czerwone.

Inne gatunki

 • Arachnocephalus vestitus
 • Eugryllodes pipens
 • Eumodicogryllus bordigalensis
 • Gryllomorpha dalmatina
 • świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus)
 • świerszczyk stepowy (Melanogryllus desertus)
 • świerszczyk szary (Modicogryllus frontalis)
 • Mogoplistes brunneus
 • mrówiszczak mrówkomirek (Myrmecophilus acervorum)
 • piechotek leśny (Nemobius sylvestris)
 • Pteronemobius heydenii
 • Pteronemobius lineolatus

Występowanie i środowisko

Owady te występują na całym świecie. Nie ma ich wyłącznie na Antarktydzie. W Polsce spotykane na terenie całego kraju dość pospolicie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą naziemny tryb życia. Część gatunków kopie niewielkie nory. To dość skryte owady. Trudno je zauważyć. Owady te wydają specyficzne, ćwierkające odgłosy. Odgłosy wydają za pomocą skrzydeł. Pocierają prawym skrzydłem o lewe. Zazwyczaj zimuje postać larwalna.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do ziemi, nakwietniki składają jaja do łodyg roślin zielnych.

Pożywienie

To owady wszystkożerne.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

Świerszcz domowy: Okres występowania postaci dorosłej świerszcza domowego.
        Świerszcz polny: Okres, w którym można usłyszeć świerszcza polnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-03, RODZ-315Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.