Świerszczowate

Świerszczowate (Gryllidae) to rodzina owadów z rzędu prostoskrzydłych, która liczy dziś około 1200 gatunków. W Polsce żyje 6 gatunków z tej rodziny owadów.

Owady te nieco różnią się od pozostałych przedstawicieli prostoskrzydłych. Mają walcowate ciało, lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Czułki są odrobinę dłuższe od reszty ciała, są nitkowate. Odnóża są dość grube. Kolorystyka na ogół ciemna, czasem żółtawa. Gatunki tej rodziny nigdy nie są zielone. Stopy składają się z trzech członów.

Występowanie i środowisko

Owady te występują na całym świecie. Nie ma ich wyłącznie na Antarktydzie. W Polsce spotykane na terenie całego kraju dość pospolicie.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą naziemny tryb życia. Część gatunków kopie niewielkie nory. To dość skryte owady. Trudno je zauważyć. Owady te wydają specyficzne, ćwierkające odgłosy. Odgłosy wydają za pomocą skrzydeł. Pocierają prawym skrzydłem o lewe. Zazwyczaj zimuje postać larwalna.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samica składa jaja do ziemi, nakwietniki składają jaja do łodyg roślin zielnych.

Pożywienie

To owady wszystkożerne.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Okres występowania dorosłych osobników gatunku Eumodicogryllus bordigalensis.
      Okres występowania postaci dorosłej piechotka leśnego.
Okres występowania postaci dorosłej świerszcza domowego.
        Okres, w którym można usłyszeć świerszcza polnego.
          Okres występowania świerszczyka stepowego.




Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-07-03, RODZ-315



©® Media Nauka 2008-2023 r.