Przeziernikowate

Przeziernikowate (Sesiidae) to rodzina niewielkich motyli, która liczy dziś około 1000 gatunków. W Polsce żyje 29 gatunków z tej rodziny owadów.

Wygląd

Cechą charakterystyczną tych motyli jest upodobnianie się w wyglądzie do niektórych błonkoskrzydłych. Ich skrzydła, jak nazwa rodziny wskazuje, są przeźroczyste, z czarnym użyłkowaniem lub też mają przeźroczyste pola. Skrzydła tych motyli przypominają skrzydła os i pszczół. Ubarwienie w ciemno-żółte pasy również ma przypominać te błonkówki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.



Inne gatunki

  • Chamaesphecia hungarica
  • Symanthedon mesiaeformis

Występowanie i środowisko

Te motyle można spotkać na terenie całego kraju. Najczęściej można je spotkać na pniach oraz gałęziach drzew i krzewów, a także na kwiatach. Zamieszkują lasy, sady, parki, łąki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Motyle te latają w ciepłe i słoneczne dni. Zimują gąsienice, czasem przez 2-3 lata.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samice jaja składają na drzewach w szczelinach kory lub rozsypują jaja podczas lotu. Niektóre gatunki w postaci larwalnej żyją w galasach.

Pożywienie

Gąsienice żerują w drewnie, korzeniach i łodygach drzew i krzewów. Postać dorosła nie przyjmuje pokarmu w ogóle lub żywi się nektarem kwiatów.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Przeziernik osowiec: Okres lotu przeziernika osowca.
        Przeziernik porzeczkowiec: Okres lotu przeziernika porzeczkowca.
        Przeziernik wujkowaty: Okres lotu przeziernika wujkowatego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia




Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2015-02-18, RODZ-249



©® Media Nauka 2008-2023 r.