Śpieszkowate

Śpieszkowate (Rhaphidophoridae) to rodzina owadów prostoskrzydłych, do której w Polsce zaliczamy tylko jeden gatunek.

Wygląd

To owady pozbawione skrzydeł. Odnóża, czułki są wydłużone.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • śpieszek cieplarniany (Tachycines asynamorus)
  • jaskiniowiec (Tryglophillus spp.)

Występowanie i środowisko

Przedstawiciele tej rodziny występują w cieplejszych rejonach świata, głównie w jaskiniachi innych ciemnych, wilgotnych miejscach. W Polsce można spotkać tylko jeden gatunek, zawleczony do nas z Dalekiego Wschodu. To śpieszek cieplarniany, który występuje w szklarniach, a także ogrodach botanicznych na terenie naszego kraju.

Morfologia i anatomia

U śpieszkowatych nie występuje żaden narząd słuchu.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Heiko Bellmann - Szarańczaki - Przewodnik entomologa, ISBN 978-83-7073-705-4, MULTICO Oficyna wydawnicza 2006

Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2023-10-08, RODZ-560©® Media Nauka 2008-2023 r.