Logo Media Nauka

Pędrusiowate

Pędrusiowate (Apionidae) to rodzina chrząszczy, zaliczana niegdyś do ryjkowcowatych. Przedstawiciele tej rodziny występują w Polsce w liczbie 121 gatunków.

Wygląd

Pędrusiowate mają z przodu głowy charakterystyczny ryjek. Ciało gruszkowate, poszerzające się do tyłu. Ubarwienie czarne, brązowe, granatowe, rzadko żółte i pomarańczowe. Larwy są beznogie, ich ciało jest białe, głowa ciemna. Poczwarka typu wolnego.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Pędruś szczawiowiecPędruś szczawiowiec PL

Apion frumentarium

Pędruś szczawiowiec (Apion frumentarium) to gatunek chrząszcza z rodziny pędrusiowatych, dawniej zaliczany do ryjkowcowatych. Ciało jaskrawo ubarwione, pomarańczowe. Z przodu głowy znajduje się charakterystyczny ryjek.


Pędruś żółtonógPędruś żółtonóg PL

Protapion fulvipes

Pędruś żółtonóg (Protapion fulvipes) to gatunek chrząszcza z rodziny pędrusiowatych, zaliczany niegdyś do ryjkowcowatych. Chrząszcz ten ma długi ryjek,w połowie którego znajdują się czułki. Przedplecze oraz pokrywy mają ciemne ubarwienie.

Inne gatunki

  • Pędruś koniczynowiec (Protapion apricans)
  • Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Morfologia i anatomia

Długość ciała polskich gatunków wynosi od 1,2 mm do 4,3 mm.

Pożywienie

To roślinożercy.

Ciekawostki

Niektóre gatunki są szkodnikami roślin bobowatych.
© medianauka.pl, 2019-02-09, RODZ-1418Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2020 r.