Logo Media Nauka

FacebookPędrusiowate

Pędrusiowate (Apionidae) to rodzina chrząszczy, zaliczana niegdyś do ryjkowcowatych. Przedstawiciele tej rodziny występują w Polsce w liczbie 121 gatunków.

Wygląd

Pędrusiowate mają z przodu głowy charakterystyczny ryjek. Ciało gruszkowate, poszerzające się do tyłu. Ubarwienie czarne, brązowe, granatowe, rzadko żółte i pomarańczowe. Larwy są beznogie, ich ciało jest białe, głowa ciemna. Poczwarka typu wolnego.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Pędruś szczawiowiecPędruś szczawiowiec PL

Apion frumentarium

Pędruś szczawiowiec (Apion frumentarium) to gatunek chrząszcza z rodziny pędrusiowatych, dawniej zaliczany do ryjkowcowatych. Ciało jaskrawo ubarwione, pomarańczowe. Z przodu głowy znajduje się charakterystyczny ryjek.


Pędruś żółtonógPędruś żółtonóg PL

Protapion fulvipes

Pędruś żółtonóg (Protapion fulvipes) to gatunek chrząszcza z rodziny pędrusiowatych, zaliczany niegdyś do ryjkowcowatych. Chrząszcz ten ma długi ryjek,w połowie którego znajdują się czułki. Przedplecze oraz pokrywy mają ciemne ubarwienie.

Inne gatunki

  • Pędruś koniczynowiec (Protapion apricans)
  • Pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Morfologia i anatomia

Długość ciała polskich gatunków wynosi od 1,2 mm do 4,3 mm.

Pożywienie

To roślinożercy.

Ciekawostki

Niektóre gatunki są szkodnikami roślin bobowatych.
© medianauka.pl, 2019-02-09, RODZ-1418Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.