Pędrusiowate

Pędrusiowate (Apionidae) to rodzina chrząszczy, zaliczana niegdyś do ryjkowcowatych. Przedstawiciele tej rodziny występują w Polsce w liczbie 121 gatunków.

Wygląd

Pędrusiowate mają z przodu głowy charakterystyczny ryjek. Ciało gruszkowate, poszerzające się do tyłu. Ubarwienie czarne, brązowe, granatowe, rzadko żółte i pomarańczowe. Larwy są beznogie, ich ciało jest białe, głowa ciemna. Poczwarka typu wolnego.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Pędruś szczawiowiecPędruś szczawiowiec PL

Apion frumentarium

Pędruś szczawiowiec (Apion frumentarium) to gatunek chrząszcza z rodziny pędrusiowatych, dawniej zaliczany do ryjkowcowatych. Ciało jaskrawo ubarwione, pomarańczowe. Z przodu głowy znajduje się charakterystyczny ryjek.


Pędruś żółtonógPędruś żółtonóg PL

Protapion fulvipes

Pędruś żółtonóg (Protapion fulvipes) to gatunek chrząszcza z rodziny pędrusiowatych, zaliczany niegdyś do ryjkowcowatych. Chrząszcz ten ma długi ryjek,w połowie którego znajdują się czułki. Przedplecze oraz pokrywy mają ciemne ubarwienie.

Inne gatunki

  • pędruś koniczynowiec (Protapion apricans)
  • pędruś długoryjek (Rhopalapion longirostre)

Morfologia i anatomia

Długość ciała polskich gatunków wynosi od 1,2 mm do 4,3 mm.

Pożywienie

To roślinożercy.

Ciekawostki

Niektóre gatunki są szkodnikami roślin bobowatych.
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-02-09, RODZ-1418Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.