Lwinkowate

Lwinkowate, zmrużkowate (Stratiomyidae) to rodzina owadów z rzędu muchówek, do której zaliczamy ponad 2600 gatunków. Kilkadziesiąt żyje w Europie, w Polsce 60 gatunków.

Wygląd

Są to małe i średnie muchówki, zwykle atrakcyjnie ubarwione z metalicznym połyskiem. Odwłok jest zwykle szeroki i płaski. Spoczywają na nim skrzydła.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Lwinka kameleon, zmróżek kameleonLwinka kameleon, zmróżek kameleon PL

Stratiomys chamaeleon

Lwinka kameleon, zmróżek kameleon (Stratiomys chamaeleon) to muchówka z rodziny lwinkowatych, choć wygląda jak bzyg. To największy przedstawiciel rodziny w Polsce. Ubarwienie czarno-żółte.


Zielonucha kształtnaZielonucha kształtna PL

Chloromyia formosa

Zielonucha kształtna (Chloromyia formosa) to gatunek muchówki z rodziny lwinkowatych. Ma piękne ubarwienie. Śródplecze jest zielone lub fioletowe z metalicznym połyskiem, beczułkowaty odwłok ma brązową barwę, również z odblaskiem.

Inne gatunki

  • przyrówka trójpasa (Oxycera trilineata)

Występowanie i środowisko

Lwinkowate są obecne na terenie całego kraju, najczęściej w pobliżu wody, w lasach i na terenach otwartych.

Tryb życia i zachowanie

To owady o dziennej aktywności.

Morfologia i anatomia

Długość ciała krajowych muchówek z tej rodziny waha się od kilku do kilkunastu milimetrów.

Rozmnażanie

Larwy przechodzą rozwój w wodzie, pod korą drzew, w gniazdach owadów lub gryzoni, w nawozie.

Pożywienie

Osobniki dorosłe odżywiają się pyłkiem kwiatowym i nektarem. Larwy odżywiają się pierwotniakami, drobnymi bezkręgowcami, kałem i martwą materią organiczną.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Lwinka kameleon, zmróżek kameleon: Okres lotu lwinki kameleona.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
Największa mucha świata

Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-10-29, RODZ-657Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.