Pływakowate
Pływakowate (Dytiscidae) to rodzina owadów, która liczy dziś ponad 3000 gatunków. W Polsce żyje 112 gatunków z tej rodziny owadów.
Wygląd
Są to chrząszcze o owalnej i opływowej sylwetce ciała, są spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Druga i trzecia para odnóży zawiera mnóstwo szczecinek, dzięki którym zwiększa się opór wody podczas poruszania odnóżami (działają wówczas jak wiosła). Czułki są długie i nitkowate. Kolor ciała może być brunatny, czarny albo zielonkawy. Na pokrywach skrzydłowych nierzadko występują plamy, czasem obrzeża są innego koloru. Larwy mają wydłużone ciało, duże żuwaczki i są wyposażone w odnóża. W odwłoku znajdują się rurki oddechowe. Samice mają rowki na pokrywach skrzydłowych, które u samców są zwykle gładkie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Dytiscus marginalis
Pływak żółtobrzeżek (Dytiscus marginalis) to najbardziej pospolity gatunek pływakowatych w Polsce. Ma charakterystyczne żółte brzegi pokryw skrzydłowych i przedplecza. Pokrywy skrzydłowe, głowa i przedplecze są zielonkawe.

Acilius sulcatus
Toniak żeberkowany (Acilius sulcatus) to chrząszcz z rodziny pływakowatych. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie, szerokie. Ubarwienie żółto-brązowe, pokrywy samicy żeberkowane, samca gładkie.

Cybister lateralimarginalis
Topień (Cybister lateralimarginalis) to chrząszcz z rodziny pływakowatych. Ubarwienie brązowe z jasną obwódką na przedpleczu i pokrywach skrzydłowych.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Inne gatunki
- Colymbetes fuscus
- Colymbetes paykulli
- pływak lapoński (Dytiscus laponicus)
- pływak szerokobrzeżek (Dytiscus latissimus)
- Ilybius fenestratus
- Platambus maculatus
Występowanie i środowisko
Chrząszcze te występują głównie w klimacie umiarkowanym. Owady te żyją w środowisku wodnym, ale oddychają powietrzem atmosferycznym. Zamieszkują nie tylko różne zbiorniki wody słodkiej, ale także lekko zasolone.
Tryb życia i zachowanie
Na ogół chrząszcze te spędzają czas w wodzie, choć w celu znalezienia innych siedlisk czasem wychodzą na ląd. Dorosłe owady potrafią też latać. Loty odbywają się zwykle nocą. Larwa prowadzi samotniczy tryb życia.
Morfologia i anatomia
Brak danych.
Rozmnażanie
Rozwój trwa od kilku miesięcy (u małych form) do nawet kilku lat. Gody mają miejsce latem lub jesienią, a samice potrafią przetrzymać przez zimę zapłodnione jaja. Wiosną samica na roślinach wodnych składa zapłodnione jaja. Larwa w ostatnim stadium zagrzebuje się w wilgotnej glebie w pobliżu zbiornika wody i dokonuje przeobrażenia zupełnego.
Pożywienie
To drapieżniki, zarówno owady dorosłe jak i larwy. Ich ofiarami padają bezkręgowce, małe ryby, larwy płazów. Ofiarę oblewają wydzieliną trawienną, zawierającą trypsynę, po czym zjadają już nadtrawiony pokarm. Larwy bywają kanibalami.
Ochrona i zagrożenia
Pływak szerokobrzeżek znajduje się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych w Polsce.
Ciekawostki
Mimo, że chrząszcze te żyją w wodnym środowisku, to oddychają powietrzem atmosferycznym. Pomaga im w tym budowa odwłoka u larw, który zawiera specjalne rurki, służące do oddychania. Dorosłe osobniki potrafią pod pokrywami skrzydłowymi przechowywać zapas powietrza.
Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.
© medianauka.pl, 2015-06-30, RODZ-312