Przekraskowate

Przekraskowate (Cleridae) to rodzina owadów z rzędu chrząszczy. W Polsce występują 22 gatunki chrząszczy z tej rodziny. Należą tu takie owady jak przekrasek i bargiele.

Wygląd

Ich ciało jest spłaszczone grzbieto-brzusznie, z dużą, dobrze wyodrębnioną głębokim przewężeniem głową. Pokrywy skrzydłowe są jednobarwne lub ozdobione podłużnymi przepaskami. Ciało oszczecione. Czułki są paciorkowe, buławka złożona z trzech części.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Przekrasek mróweczkaPrzekrasek mróweczka PL

Thanasimus formicarius

Przekrasek mróweczka (Thanasimus formicarius) to gatunek chrząszcza z rodziny przekraskowatych. Głowa jest dobrze wyodrębniona, czarna, przedplecze jest czarno-czerwone. Pokrywy skrzydłowe są pokryte pasami w kolorach czarnym i białym.

Występowanie i środowisko

Większość naszych gatunków występuje w lasach, część na łąkach.

Morfologia i anatomia

Długość ciała polskich przekraskowatych waha się od kilku milimetrów do 2 cm.

Rozmnażanie

Samice składają 20-45 jaj. Przepoczwarzenie ma miejsce w glebie.

Pożywienie

To drapieżniki, polują na larwy innych owadów. Niektóre żerują na padlinie. Zjadają także nektar i pyłek kwiatów.

Ochrona i zagrożenia

To rzadkie owady. Trzy z wymienionych 22 gatunków uznaje się wymarłe. Połowa z nich to gatunki zagrożone.
Największy chrząszcz na świecie

Największy chrząszcz na świecie

Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-11-20, RODZ-547Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.