Nabrzeżkowate

Nabrzeżkowate (Saldidae) to rodzina owadów z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, do której zaliczamy w Polsce 24 gatunki. Inna nazwa, z jaką można się spotkać to mklicowate.

Wygląd

Są to małe pluskwiaki, mające bardzo duże oczy oraz dwa przyoczka. Ubarwienie ciemne. Czułki są dłuższe niż głowa.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Chartoscirta elegantulaChartoscirta elegantula

Chartoscirta elegantula

Chartoscirta elegantula to gatunek pluskwiaka różnoskrzydłego z rodziny nabrzeżkowatych. Ubarwienie ciemne. Ma duże odstające oczy. Odnóża żółtawe. Czułki dłuższe od głowy.

Inne gatunki

  • Salda litoralis
  • Salda saltatoria

Występowanie i środowisko

Najczęściej spotykane nad brzegami wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Można je spotkać często biegające po błocie lub innym wilgotnym podłożu.

Pożywienie

To drapieżniki.
Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2019-02-16, RODZ-527Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.