Ślimakówkowate

Ślimakówkowate, pomrowicowate (Limacodidae) to rodzina motyli, do której w Polsce zaliczamy zaledwie dwa gatunki. Na świecie znamy około 1000 gatunków tych motyli.

Wygląd

Ubarwienie brązowawe i żółtawe. Ssawka imago jest zredukowana.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.Inne gatunki

  • Heterogenea asella

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków występuje w tropikach. W Polsce motyle te są spotykane w lasach liściastych i mieszanych na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności. Gąsienice poruszają się jak ślimaki - stąd polska nazwa rodziny. Okres lotu od czerwca do lipca.

Morfologia i anatomia

Krajowe gatunki osiągają nieco ponad 3 cm rozpiętości skrzydeł. Gąsienice nie mają posuwek. Od strony grzbietowej gąsienice mają strukturę, która przypomina pancerz.

Pożywienie

Gąsienice żerują na liściastych krzewach i drzewach.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Ślimakówka pomrowik, pomrowica: Okres lotu pomrowicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Heiko Bellmann - Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

Jaki jest największy motyl świata?


Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?


Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?


Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2020-06-23, RODZ-851©® Media Nauka 2008-2023 r.