Ślimakówkowate

Ślimakówkowate, pomrowicowate (Limacodidae) to rodzina motyli, do której w Polsce zaliczamy zaledwie dwa gatunki. Na świecie znamy około 1000 gatunków tych motyli.

Wygląd

Ubarwienie brązowawe i żółtawe. Ssawka imago jest zredukowana.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Ślimakówka pomrowik, pomrowicaŚlimakówka pomrowik, pomrowica PL

Apoda limacodes

Ślimakówka pomrowik, pomrowica (Apoda limacodes) to gatunek nocnego motyla z rodziny ślimakówkowatych. Ubarwienie żółtobrązowe z charakterystycznymi dwoma ciemnymi i ukośnymi przepaskami na skrzydłach pierwszej pary.

Inne gatunki

  • Heterogenea asella

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków występuje w tropikach. W Polsce motyle te są spotykane w lasach liściastych i mieszanych na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

To motyle o nocnej aktywności. Gąsienice poruszają się jak ślimaki - stąd polska nazwa rodziny. Okres lotu od czerwca do lipca.

Morfologia i anatomia

Krajowe gatunki osiągają nieco ponad 3 cm rozpiętości skrzydeł. Gąsienice nie mają posuwek. Od strony grzbietowej gąsienice mają strukturę, która przypomina pancerz.

Pożywienie

Gąsienice żerują na liściastych krzewach i drzewach.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Ślimakówka pomrowik, pomrowica: Okres lotu pomrowicy.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis - Ilustrowana Encyklopedia Owadów i Pajęczaków Polski, ISBN 978-83-775-167-2, Carta Blanca Sp. z.o.o. 2012
  • Heiko Bellmann - Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Co to jest efekt motyla?

Co to jest efekt motyla?

Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2020-06-23, RODZ-851Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.