Karaczany, hełmce
Karaczany, hełmce (Blattodea) to rząd pierwotnych owadów uskrzydlonych, który liczy dziś około 3500 gatunków. W Polsce żyje 7 gatunków z tego rzędu owadów (obserwuje się kilkanaście, ale nie tworzą stabilnych populacji), w Europie - około 150. W Polsce mamy przedstawicieli rodzin karaczanowatych (Pseudomopidae), prusakowatych (Blattidae) i zadomkowatych (Ectobiidae). To owady znane już sprzed 300-350 milionów lat z okresu karbonu.
Gatunki
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Blaberus craniifer
To karaczan z obszaru Ameryki Środkowej i Południowej z wyraźnym dymorfizmem płciowym, spotykany też w hodowlach karmowych. To owady o nocnej i zmierzchowej aktywności.

Eublaberus posticus
Karaczan jaskiniowy to owad pochodzący z Ameryki Południowej. Ma pomarańczowe zabarwienie ciała. Karaczan ten nie potrafi chodzić po płaskich powierzchniach. Nimfy żyją w ściółce.

Gromphadorhina portentosa
Karaczan madagaskarski to duży, bezskrzydły karaczan, czasem spotykany w domowych terrariach. W naturze żyje na Madagaskarze. Wystraszony karaczan madagaskarski dość głośno syczy. Świetnie wspina się po gładkich powierzchniach.

Byrsotria fumigata
Karaczan norowy (Byrsotria fumigata) to gatunek karaczana z Ameryki Środkowej. Samice mają silnie skrócone skrzydła. Większość czasu karaczan ten spędza zagrzebany w podłożu.

Eublaberus distanti
Karaczan ozdobny, karaczan trynidadzki (Eublaberus distanti) to gatunek owada z rzędu karaczanów. Postać dorosła jest pięknie ubarwiona. Przedplecze ma kolor pomarańczowy z czarnym rysunkiem.

Blatella germanica
Karaczan prusak to gatunek synantropijny, tępiony ze względu na zanieczyszczanie składów żywności oraz za roznoszenie różnych chorób. Larwy są białe, przypominają kształtem dorosłego owada. Po każdym linieniu owad ciemnieje.

Nauphoeta cinerea
Karaczan szary (Nauphoeta cinerea) to spotykany prawie na całym świecie karaczan, występujący także w hodowlach karmowych. Karaczan ten żyje w ściółce leśnej. W swojej obronie wydziela cuchnącą substancję.

Shelfordella lateralis
Karaczan turecki to jeden z mniejszych karaczanów, często stosowany w hodowlach karmowych. Preferuje suche i cieple środowisko. Nie zakopuje się w podłożu. Jest szybki i zwinny.

Archimandrita tesselata
Karaczan wielkoskrzydły, karaczan marmurkowy (Archimandrita tesselata) to jeden z największych na świecie karaczanów skrzydlatych. Porusza się powoli i flegmatycznie. Jest bardzo żarłoczny.

Blatta orientalis
Karaczan wschodni, karaluch (Blatta orientalis) to gatunek karaczana, pospolitego owada synantropijnego o czarno-czerwonym ubarwieniu. Na końcu odwłoka znajdują się charakterystyczne dwa wyrostki.

Periplaneta americana
Przybyszka amerykańska (Periplaneta americana) to gatunek karaczana, nasz największy karaczan. Ciało ma czerwonobrunatne ubarwienie. Na przedpleczu widać dwie ciemniejsze plamy.

Ectobius sylvestris
Zadomka leśna (Ectobius sylvestris) to gatunek karaczana bardzo podobny do zadomki polnej. Przedplecza jest ciemne z jasną obwódką. Samica ma skrócone skrzydła.

Ectobius lapponicus
Zadomka polna (Ectobius lapponicus) to żyjący wyłącznie w środowisku naturalnym karaczan, spotykany na łąkach, skrajach lasów i dróg oraz w ogrodach. Ciało wydłużone, spłaszczone grzbietowo-brzusznie.
Inne gatunki
- Blaberus giganteus
- Macropanesthia rhinoceros
- karaczan surynamski (Pycnoscelus surinamensis)
Występowanie i środowisko
Prowadzą skryty tryb życia, zwykle o aktywności nocnej. Zamieszkują środowiska leśne i łąkowe, a także ludzkie budynki. Najwięcej gatunków występuje w wilgotnym i ciepłym klimacie. Są obecne na wszystkich kontynentach świata.
Tryb życia i zachowanie
To sprawni biegacze i bardzo zwinne owady. Bardzo słabo latają.
Morfologia i anatomia
Są to owady o średniej długość ciała do 3 cm o silnie spłaszczonym grzbietowo-brzusznie ciele. Ubarwienie zwykle brązowe. Kształt owalny. Przedplecze jest bardzo szerokie, skrywa głowę. Czułki są segmentowane, długie, sięgają końca odwłoka. Skrzydła przednie są mocniejsze i ciemniejsze, z gęstym użyłkowaniem, z podłużnymi żyłkami. Skrzydła te często są zredukowane bardziej lub mniej. Druga para skrzydeł jest szeroka i błoniasta, nierzadko schowana pod pierwszą parą. Czasem ta para skrzydeł jest również uwsteczniona. Kończyny są typu bieżnego. Są smukłe i pokryte kolcami. Odwłok jest szeroki z charakterystycznymi wypustkami odwłokowymi (cerci), które występują zarówno u samców jak i u samic. Aparat gębowy jest typu gryzącego. Głowa ma duże oczy złożone i 2-3 przyoczka.
Rozmnażanie
Karaczany przechodzą przeobrażenie niezupełne. Samice po kopulacji składają jaja zwykle do kokonów (ootek). Samice niektórych gatunków noszą na odwłoku kokony z jajami. Rozwój larw trwa od kilku miesięcy do jednego roku. Gatunki z rodzaju Diploptera są żyworodne. Niektóre gatunki rozmnażają się partenogenetycznie.
Pożywienie
Karaczany są wszystkożerne.
Ochrona i zagrożenia
Karaczany synantropijne są szkodnikami żywności, stwarzając jednocześnie zagrożenie epidemiologiczne. Owady żyjące w naturalnym środowisku, odżywiając się martwą materią organiczną, przyczyniają się do jej usuwania.
Ciekawostki
Ostatnie doniesienia naukowe każą zaliczać do tego rzędu termity.
Karaczany są łatwe w hodowli.
Zdjęcia - galeria
© Media Nauka, 2014-11-11, ART-RZAD65